Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Kupujesz pomarańcze w Biedronce lub Lidlu? Zwróć uwagę na 5 oznak, są kluczowe
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 22.07.2024 18:37

Kupujesz pomarańcze w Biedronce lub Lidlu? Zwróć uwagę na 5 oznak, są kluczowe

pomarańcze
Fot. Canva/Изображения пользователя Ahanov Michael

Kupowanie pomarańczy może być nie lada wyzwaniem. Nie do końca przecież wiemy, co znajduje się pod skórką. Czy są to soczyste i słodkie owoce, czy zdrewniałe albo kwaśne produkty drugiej kategorii? Ten poradnik pomoże nam ustrzec się przed błędem.

Pomarańcze: słodkie i kwaskowe

Choć przeczy to nieco intuicji, najlepszy czas dla tych pysznych cytrusowych owoców przypada w Polsce na środek zimy. Pomarańcze nie są uprawiane w Polsce. Wielu z nas ma na parapecie drzewka wyhodowane z pestki, ale owoce raczej nie nadają się do jedzenia. Sprowadzamy więc te z basenu Morza Śródziemnego, a tam zbiera się je właśnie tak późno.

Dlatego mamy w kuchni świetną równowagę: latem możemy jeść swojskie owoce sezonowe, jesień to czas jabłek i gruszek, a w okolicach Bożego Narodzenia możemy zajadać się najlepszymi pomarańczami i mandarynkami.

Pomarańcze na stosie

Zawijam szynkę, ser i cukinię w ciasto francuskie. Taką kolację podaję na specjalne okazje

Jak wybrać pomarańcze

Jak jednak wybrać te najlepsze? Zanim kupimy pomarańcze, warto dokładnie je obejrzeć.

  • Oglądamy skórę: czy jest równomiernie pomarańczowa i pozbawiona skaz? Jeśli tak, mamy do czynienia z dojrzałą pomarańczą.
  • „Pępek” pomarańczy – powinien znajdować się na przeciwległej stronie od jej szypułki. Jeśli tam jest, pomarańcza jest dojrzała i słodka.
  • Rozmiar/waga: zważmy pomarańczę w rękach. Powinna wydawać się ciężka w stosunku do swojej wielkości, co będzie oznaczać, że ma w sobie dużo soku.
  • Zapach: dojrzała pomarańcza pachnie… cóż, pomarańczą. I taka będzie najlepsza.

Wąchamy pomarańcze

Są też inne czynniki, które pośrednio mogą nas ostrzec przed niepełnowartościowym produktem. Jednym z nich jest cena. Dłuższe pozostawienie pomarańczy w dojrzewalni lub kupowanie od producenta dojrzałych jest droższe niż wypuszczenie na rynek możliwie szybko z magazynów. Promocją mogą być też czasem objęte owoce, które słabo się sprzedawały.

Przede wszystkim warto jednak spojrzeć i powąchać. W większości przypadków to pomoże nam dostatecznie uchronić się przed nie najsmaczniejszymi pomarańczami.

Dowiedz się też, jak rozpoznać dobre mandarynki i jak wypadają dyskonty, jeśli chodzi o jakość pomarańczy.

Pokrojone pomarańcze