Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Latem zawsze robię taki placek ze śliwkami. Nikt nie kończy na jednym kawałku
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 19.07.2024 19:47

Latem zawsze robię taki placek ze śliwkami. Nikt nie kończy na jednym kawałku

placek ze śliwkami
fot. Canva

Wraz z powolnym końcem sezonu na truskawki na stragany owocowe zaczyna wchodzić bogactwo śliwek. Ten prosty przepis na placek pomoże uczcić te pyszne owoce tak, jak na to zasługują. Samo ciasto jest niezwykle proste w przygotowaniu.

Ciasto ze śliwkami

Nie ma lepszego tła dla owoców niż delikatne biszkoptowe ciasto. Wilgotna, gąbczasta struktura i lekko waniliowy posmak doskonale współgrają z wyrazistą, słodko-kwaśną soczystością owoców. Genialnym uzupełnieniem takiego deseru jest mała porcja lodów waniliowych lub odrobina ubitej śmietanki.

Ciasto biszkoptowe i półkruche to podstawowe przepisy domowego cukiernictwa. Biszkopt wyjdzie nawet jeśli nie dodamy do niego proszku do pieczenia. Dzięki łatwości w manipulowaniu proporcjami, możemy z niego otrzymać wszystko, od placka po okazałe, wysokie ciasto.

wyrośnięte ciasto ze śliwkami
fot. Canva
Każdy emeryt ma ten problem. Wbij je w banana, ulga przyjdzie po chwili

Placek ze śliwkami

Choć podajemy tu przepis na placek ze śliwkami, to oczywiście doskonała baza dla wielu owocowych wypieków. Możemy użyć dowolnych śliwek, a jesienią wykorzystać ten przepis na choćby doskonałe placki jabłkowe.

Składniki

  • 1 kg śliwek
  • 2 szklanki mąki
  • 4 jajka
  • 100 g masła (+ do wysmarowania formy)
  • 180 g cukru
  • 1 łyżeczka aromatu waniliowego
  • 1 łyżeczka proszku do pieczenia
  • Szczypta soli
  • Cukier puder do posypania

Pieczemy placek śliwkowy

Mąkę przesiewamy z proszkiem do pieczenia i mieszamy z solą. Masło roztapiamy w rondelku i lekko studzimy. Do miski z mąką dodajemy cukier, zalewamy przestudzonym, ale wciąż płynnym masłem i mieszamy.

Dodajemy jajka i aromat waniliowy. Mieszamy wszystko, aż połączy się w dobrze rozprowadzone ciasto. Śliwki myjemy, przekrawamy na pół i wyjmujemy pestki.

Formę do pieczenia, najlepiej otwieraną tortownicę, wysmarowujemy masłem. Można także wysypać ją bułką tartą. Śliwki można ułożyć na dnie albo na wierzchu ciasta – w tym drugim wypadku będą bardziej przypieczone i suche.

Formę wypełniamy ciastem, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do temperatury 180 stopni i pieczemy do suchego patyczka, przez ok. 30 minut. Po lekkim przestudzeniu posypujemy cukrem pudrem.

Wypróbuj też przepis na ziemniaki faszerowane mięsem mielonym i poznaj sposób mrożenia bobu.

kawałek placka
fot. Canva