Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Łatwo dostępna i bogata w składniki odżywcze. Bosacka wskazała „królową bułek”
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 02.03.2024 17:33

Łatwo dostępna i bogata w składniki odżywcze. Bosacka wskazała „królową bułek”

bosacka i bułki
facebook.com/katarzyna.bosacka; Canva

Znana popularyzatorka zdrowego stylu życia przypomniała, że bułka bułce nierówna. Dziś, kiedy w każdym sklepie mamy do wyboru spośród mnóstwa odmian tego rodzaju pieczywa, warto zwrócić uwagę, które rzeczywiście warto wybierać.

Bosacka omawia pieczywo

W ślad za olbrzymim asortymentem pieczywa na półkach naszych sklepów idą olbrzymie różnice w tym, jak są one pożywne i jak zdrowe. Niektóre rodzaje pieczywa – podobnie jak w wypadku innych kategorii produktów – produkowane są na ilość, a nie zważając na jakość. Dlatego często spotkać można bułki czy chleby pełne ulepszaczy, przygotowane na bazie wysoko przetworzonych składników, które są łatwiejsze w obróbce.

Katarzyna Bosacka, która w mediach społecznościowych i w telewizji tropi tego rodzaju zagrożenia dla naszego zdrowia, zrobiła przegląd najczęściej spotykanych bułek. Dokładnie tłumaczy ona, dlaczego niektórych nie należy wybierać.

białe bułki
fot. Canva
Żadna babka, żaden mazurek. Na wielkanocnym stole furorę zrobi ciasto „Łąka”

Bosacka odradza białe bułki

Na pierwszym miejscu jej anty-polecanych bułek znalazła się kajzerka. To pieczywo zrobione z białej, wysoko przetworzonej mąki, które w dużym stopniu pozbawione jest właściwości odżywczych. Różnego rodzaju białe bułki, zwłaszcza te pełne polepszaczy, to chyba najgorszy wybór w kategorii pieczywa. Bosacka wskazuje, że zdrowszą wersją kajzerki jest grahamka – zrobiona z pełnoziarnistej pszenicy. Drugą dobrą alternatywą jest bułka orkiszowa. Orkisz znany jest czasem także jako „pradawna odmiana pszenicy” (bo nim właśnie jest).

Nie zawsze na lepszą ocenę zasługują też bułki z ziarnami. 

Nie dajmy się zwieść. Bułka pełnoziarnista to nie to samo co bułka wieloziarnista, bułka „trzy ziarenka”, „bułka z ziarenkami”, bo zobaczcie – ziarenka są na wierzchu, a w środku – lipa – podsumowuje dziennikarka.

Królowa żytnia

Bosacka wskazała również produkt, który określiła jako „królową wszystkich bułek”. Stanowczo odrzuciła wszelkie rodzaje pszenicy oraz inne alternatywy. Warto też pamiętać, że jej zestawienie nie bierze pod uwagę tzw. pieczywa czystoziarnistego, czyli takiego, które nie zawiera mąki. Jej zdaniem wśród pieczywa opartego na tym składniku najlepsza jest bułka żytnia.

Żyto ma dużo głębsze korzenie niż pszenica, jest dużo zdrowsze i bogatsze w składniki odżywcze. Jeśli zdrowa bułka, to zatem bułka grahamka, bułka orkiszowa albo żytnia – podsumowuje Bosacka.