Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Lepiej sprawdź, czy w babcinych szafkach nie kryją się te przedmioty. Niektóre z nich mogą być sporo warte
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.03.2024 17:21

Lepiej sprawdź, czy w babcinych szafkach nie kryją się te przedmioty. Niektóre z nich mogą być sporo warte

meblościanka z witryną
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK

Kiedy mówimy, że kredensy naszych babć pełne są skarbów, przeważnie to tylko metafora. A jednak skrywają się w nich rzeczy, które mają dużą wartość także liczoną w pieniądzach. Moda na rzeczy sprzed lat wraca i można dostać za nie pokaźną sumkę. Czytaj dalej, a dowiesz się o jakie kosztowności chodzi.

Porcelana i kryształy

Mówi się, że każda moda kiedyś przeminie, ale też kiedyś wróci. Taki los spotyka właśnie niektóre przedmioty, które nasze babcie gromadziły jako cenne zdobycze. Warto przyjrzeć się z bliska skarbom, które kryją się w ich kredensach.

Do skarbów tych zalicza się oczywiście porcelana. Ostatnio jednak na wartości zyskuje pokrewna jej kategoria wyrobów: kryształy.

kryształowe naczynie
Fot. East News/ARKADIUSZ ZIOLEK
Biorę jabłko, cebulkę i wątróbkę i wsadzam je do słoika. Za ten obłędny przepis podziękujesz mi później

Cenne szkło

O rodowych kryształach mówimy czasem z przekąsem. Niemal zapominamy, że za tym sformułowaniem kryje się autentyczny kunszt i duża wartość. To tylko szkło - myślimy. Owszem, szkło, ale nie byle jakie.

Do tego szczególnego szkła dodaje się ołowiu, stąd druga nazwa: szkło ołowiowe. Taka domieszka sprawia, że produkty są bardziej przejrzyste, a grubsze można nie tylko barwić, lecz także rżnąć w nich fantastyczne wzory.

Szkło w serwisach aukcyjnych

Będące symbolem luksusu szklanki do whisky, które często widujemy w barach i restauracjach, ale także w filmach, nie różnią się właściwie niczym od kryształów, które zbierają kurz za witrynami babcinych meblościanek. Coraz więcej osób dostrzega wartość tych produktów. Dlatego rynek na nie rośnie.

Wystarczy rzut oka na serwisy aukcyjne albo spacer po antykwariatach pomoże nam przekonać się co do wartości takiej kolekcji. Miłośnicy antyków potrafią nieraz płacić bajońskie sumy za szklane naczynia, na które my nie zwracamy uwagi. Nie chodzi jednak o to, by od razu je sprzedawać. Choćby dlatego, że przedmioty te ciągle zyskują na wartości.

Wypróbuj też przepisy na pasztet na świąteczny stół i sycącą zupę z soczewicy.

kieliszek z kryształu
fot. Canva