Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Makowiec wyszedł gorzki? Wszystko przez ten błąd, unikaj go jak ognia
Redakcja smakosze.pl
Redakcja smakosze.pl 14.12.2023 11:15

Makowiec wyszedł gorzki? Wszystko przez ten błąd, unikaj go jak ognia

makowiec
canva

Makowiec, nieodłączny element stołu zastawionego na Boże Narodzenie, jako deser, musi być słodki. Ale cóż z tego, skoro często jest wyjątkowy także pod tym względem, że jego pożądany smak zmienia się w swoje przeciwieństwo – gorycz? Z goryczą możemy wtedy pytać: “co zrobiłam nie tak”. Okazuje się, że można znaleźć odpowiedź na takie pytanie.

Dlaczego makowiec wyszedł gorzki

Mak, jeden z najstarszych składników spożywczych znanych ludzkości, lubi płatać nam figle. Jeśli nie będziemy go poprawnie wybierać, przechowywać i obrabiać, może się zdarzyć, że nie uda się nam stworzyć z niego słodkiej i pysznej masy.

Aby więc uniknąć tego błędu, ważne jest, by kupić dobry mak. Jak go rozpoznać? Po pierwsze, zwróć uwagę, czy jest aromatyczny – jeśli po powąchaniu próbki nie czujesz jego charakterystycznego zapachu, poszukaj w innym sklepie. Mak taki był przechowywany za długo i prawdopodobnie zwietrzał.

Gessler bije na alarm. Takie buraki kompletnie nie nadają się do barszczu czerwonego

Gorzki mak – inne możliwe przyczyny

Unikaj też jak ognia sklepów, w których mak będzie wilgotny – oznacza to, że był niewłaściwie przechowywany i najprawdopodobniej przełoży się to na jeszcze inne problemy, w tym problemy ze smakiem produktu.

Zwracaj też uwagę na jeden problematyczny zapach, który znamy z naszych kuchni aż za często. Jest to zapach zjełczałego tłuszczu. Pamiętaj, że mak zawiera stosunkowo dużo tłuszczu i kiedy ten tłuszcz zepsuje się w charakterystyczny dla siebie sposób, który nazywamy właśnie jełczeniem, mak będzie niesmaczny i niezdrowy.Projekt bez nazwy-25.jpg

Jak "naprawić" gorzki mak

Jeśli jednak już wybrałaś i mak ma znaleźć się w twoim makowcu, ważne jest, by dobrze go przygotować przed zrobieniem z niego masy na ciasto. Najważniejszym krokiem jest tu dobre namoczenie. 

Zalej mak zimną wodą i odczekaj godzinę albo półtorej. Ja zawsze potem odsączam go na sitku, a następnie zanurzam w ciepłym (ale nie gorącym!) mleku, przyjmując, że na każdą miarkę maku przypadać powinny dwie miarki mleka.

Po około kwadransie zagotowuję mak i gotuję go na wolnym ogniu przez około pół godziny, a zdjąwszy z ognia cedzę i przelewam natychmiast zimną wodą. Jeśli wszystko to zrobisz tuż przed przygotowaniem masy (którą należy też posłodzić), mak powinien wyjść tak pyszny, jak zasługuje na to twój świąteczny makowiec.

Projekt bez nazwy-26.jpg

Tagi: Ciasto Cukier