Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Wybraliśmy 7 najlepszych książek na prezent dla smakosza
Łukasz Modelski
Łukasz Modelski 13.12.2023 21:26

Wybraliśmy 7 najlepszych książek na prezent dla smakosza

Książki kucharskie na prezent dla smakoszy
Łukasz Modelski

Szukasz prezentu dla smakosza? Końcówka roku była pod tym względem niezwykle łaskawa dla czytelników zainteresowanych kuchnią. Przeżyliśmy prawdziwy wysyp książek kucharskich i okołokuchennych. Ale uwaga – nie sądźmy książki po okładce, czasem można srodze się zawieść. Redakcja Smakoszy uważnie przestudiowała książkowe nowości. Wybraliśmy najciekawszą siódemkę. 

Deser błyskawiczny i kuchnia galicyjska

Kochamy słodycze. Nasze rodziny kochają słodycze. Nasi goście – wiadomo. Nareszcie nie musimy szukać przepisów na “deser błyskawiczny”! Wszystko jest w książce Katarzyny Gintrowskiej znanej z bloga wysmakowane.pl. Przygotowanie jej szybkich słodkości zajmuje od 3 do 30 minut, przepisów jest w książce 106, więc wybór niemały. 

Czas ściga się tu z pomysłowością. Można, oczywiście, piec. Ale można również stworzyć wiele ciast i deserów bez pieczenia. A nawet nawet coś słodkiego dziecku do szkoły. Autorka ma ogromne zamiłowanie do czekolady (brownie, które zawsze się udaje, torcik z ciasta francuskiego, ciasto czekoladowe z gruszką) i owoców. Owocowe ciasta i desery rządzą! Ale oprócz nich – kokilki i pucharki pełne deserów z ricotty, budyniów itd. Pomysłowe, rewelacyjne, błyskawiczne i łatwe. Plus twarda oprawa i sugestywne zdjęcia.

Katarzyna Gintrowska, Szybkie słodkości…, Pascal, cena 74,99 zł
(zdjęcie okładki na początku artykułu)

Rewelacyjną, nieoczywistą, historyczną i pełną naprawdę zaskakujących przepisów książką jest napisana przez Mariannę Dushar Kuchnia lwowska. Kulinarna podróż przez Galicję. Dawno nie czytaliśmy tak świeżej książki kucharskiej! Przepisy polskiego Lwowa mieszają się z recepturami Lwowa ukraińskiego, potrawy, które znamy z literatury mieszają się z daniami z rodziny autorki. 

No i przy tym cały ten pochód lwowskich klasyków – od chleba (właściwie - chliba) kulikowskiego, poprzez bulbiankę, studzieninę, gugłyki, juraszki i kandybał po barszcz z rabarbarem i kultowe flaki od Toepfera. Uczciwa, domowa kuchnia z ogromnych aportem dań bezmięsnych. Od przystawek po słodycze. Dania proste i urzekające. Plus piękne wydanie i smakowite fotografie. Nie można się oderwać.    

Marianna Dushar, Kuchnia lwowska…, Znak, cena 79,99 zł 

 

3.jpg
Łukasz Modelski
Sałatka Szuba jest co roku hitem świąt w moim domu. Bije na głowę jarzynową i bankietową

Słodka Francja i Rozkosze podniebienia

Francja jest słodka, bo tak mówią o niej Francuzi. Właśnie nadarza się okazja, by poznać historię tego, co jedzą. Wszystko, co chcielibyście wiedzieć o kuchni francuskiej, ale boicie się zapytać, mieści się właśnie w tej niezwyklej, encyklopedycznej i innej, niż wszystko, co znacie, książce. Owszem, zdarzają się tu przepisy, ale nie jest to książka kucharska. To leksykon, komiks, gazeta w twardych oprawach, księga historyczna i kopalnia anegdot. Książka, na którą trudno nawet reagować inaczej, niż zachwytem. Ponad 400 stron informacji o tym, jak powstała tarta Tatin, w jaki sposób robi się naleśniki, jak produkuje się camembert, które historyczne ciasta właśnie wracają do łask, jak zrobić francuski tost, kim są najważniejsi francuscy szefowie kuchni, co pisali o jedzeniu francuscy filozofowie oraz jaka kiełbasa powstaje w jakim regionie Francji. I tysiące podobnych, przepięknie ułożonych i podanych informacji. Najdroższa książka w zestawieniu, ale wystarczy za kilka prezentów i gwarantuje dłuuuugą i pełną wrażeń lekturę.   

François-Règis Gaudry i przyjaciele, Francja na talerzu…, Znak, cena 229,99 zł
 

4.jpg
Łukasz Modelski

Znacie Rozkosznego? Na pewno tak. To chyba najbardziej znany i rozpoznawalny na świecie polski blogger kulinarny. Paradoksalnie, pisał z Polski, ale karierę rozpoczynał w Stanach Zjednoczonych, gdzie bardzo szybko dostrzeżono go i przyznano istotną w świecie kulinarnym nagrodę. Młody autor urzeka świeżym podejściem do kuchni roślinnej. Jest to najbardziej zachowawcze i zrównoważone oblicze kuchni bezmięsnej. Najbardziej też, przy całej swej odkrywczości, bliskie jest tradycyjnemu, domowemu pojmowaniu gotowania. 

W nowej książce Michała Korkosza znajduje się ponad 100 przepisów  podzielonych według technik (Smażone, pieczone, duszone, fermentowane itd.). Zaskakują zarówno łatwością wykonania, pełnią smaku potraw i – zarazem bardzo konserwatywnym podejściem do kuchni. Pieczona cukinia ze śliwkami i imbirem, pampuchy z bobem, boczniakami i cytrynową pastą tahini, makaron z kiszonymi rzodkiewkami, chłodnik pomidorowo-truskawkowy – dania z pogranicza nowoczesności i tradycji. Plus piękne zdjęcia, gruba oprawa, wstążeczka i staranność edytorska. Piękny prezent.

Michał Korkosz, Nowe rozkoszne…, Buchmann, cena 50,98 zł   
 

2.jpg
Łukasz Modelski

W kulinarną podróż

Seria podróży kulinarnych od kilku lat publikowanych przez Bartka Kieżuna doczekała się właśnie kolejnego tomu. Jerozolima do zjedzenia to, wzorem poprzednich, książka kucharska inspirowana, a nawet wprost – zawierająca przepisy z podróży. Tym razem trochę kuchni aszkenazyjskiej, ale przede wszystkim – arabskiej i sefardyjskiej. 

Tunezyjskie kanapki z tuńczykiem, ale i słynne sabich – także kanapki, pasta z pieczonego bakłażana, ormiańskie pierożki i niezliczone, jak to w Izraelu – sałatki. Wszystkie przepisy do zrobienia, a co najważniejsze – wszystkie składniki do dostania w Polsce, niektóre nawet w hipermarketach. Oraz, jak to autor ma w zwyczaju, opowieści o podróży i jedzeniu. Książka pachnie orientalnymi przyprawami, wydana naprawdę bogato.

Bartek Kieżun, Jerozolima do zjedzenia, Buchmann, cena 69,99 zł
 

6.jpg
Łukasz Modelski


Od kilku lat najmodniejszym azjatyckim jedzeniem w polskich miastach jest ramen. Nic dziwnego – połączenie rosołu z makaronem jest rozwiązaniem, które nad Wisłą cenimy wyjątkowo, zwłaszcza w niedzielę. Japońskie restauracyjki z połączeniem zupy i dodatków mięsnych, warzywnych i makaronowych rządzą Japonią. To ramen, nie sushi, co najmniej od powojnia, jest duszą japońskiej kuchni miejskiej, ulicznej. Największym polskim specjalistą od ramenu, jego szkół, historii, rodzajów, technik przygotowania i rozległej ramenowej subkultury, jest Marcin Wojtasik, socjolog, kulturoznawca, kucharz i restaurator. Właściciel sieci restauracji z – no cóż – ramenem. 

Regularnie jeździ do Japonii, próbuje wszystkich odmian tego dania i wie, skąd pochodzi dana wersja japońskiego rosołu z makaronem. Właśnie otrzymujemy porywającą, kompetentną i bezlitośnie szczegółową książkę o podróżach w poszukiwaniu ramenu i o nim samym. Przewodnik kulinarny plus 33 przepisy i mnóstwo artystyczno-reporterskich zdjęć Macieja Komorowskiego. Nic lepszego na ten temat w Polsce się nie ukazało.  

Marcin Wojtasik, Maciej Komorowski, Podróż przez krainę ramenu…, Paśny Buriat, cena 69,90 zł

 

7.jpg
Łukasz Modelski



 

Winna jazda

Ta książka również dotyczy podróży. Jeden z najważniejszych polskich dziennikarzy winnych, Tomasz Prange-Barczyński, to niewyczerpane źródło winiarskich anegdot, historii i opowieści. Ponieważ w winnych podróżach spędza większą część roku, odwiedził wszystkie kontynenty, na których produkuje się wino i odbył setki (tysiące?) spotkań z winiarzami, zasób jego historii nie wysycha, stale się poszerza. 

Opowieści zabawne, czasem wzruszające, zawsze ciekawe. Tym razem, inaczej niż w poprzednich książkach autora, nieco więcej miejsca poświęca się jedzeniu i łączeniu tegoż z winem. Zaskakujące historie, z których wprawne oko natychmiast wyłowi co z czym się podaje. Podręcznik praktycznego łączenia wina i jedzenia a przy tym elegancka książka opowiadająca także o mniej oczywistych,  regionach winiarskich. Można błysnąć w towarzystwie.

Tomasz Prange-Barczyński, Riesling i tapasy…, Pascal, cena 79,99 zł
 

5.jpg
Łukasz Modelski