Mięso i oleje drożeją w zatrważającym tempie
Wiele osób nie zdaje sobie sprawy z rosnących cen, jednak wystarczy przyjrzeć im się w skali rocznej, aby zauważyć drastyczne podwyżki. W ciągu roku największe podniesienia cen można zaobserwować na produktach tłuszczowych, które zdrożały o przeszło 40%. W tym artykule zdradzamy dokładne dane dotyczące rosnących cen w polskich sklepach.
Praktycznie każdego dnia wybieramy się do sklepu w celu zrobienia podstawowych zakupów spożywczych. Makarony, kasze, mąki czy mięsa lądują w naszych koszykach regularnie, co pozwala na dokładne śledzenie, ile na nie wydajemy.
Niestety obecnie eksperci biją na alarm - sklepowe ceny osiągają obecnie rekordowe wyniki. Jeśli więc szykujesz się na zakupy mięsa czy oleju, sprawdź wcześniej, jak bardzo zdrożały w ostatnim czasie.
Sklepowe podwyżki popularnych produktów
Cykliczny raport "Indeks cen w sklepach detalicznych" autorstwa UCE RESEARCH, Hiper-Com Poland i Grupy AdRetail dokładnie pokazuje, za jakie produkty Polacy płacą najwięcej. Analitycy porównali prawie 38 tysięcy cen w dyskontach, hipermarketach, supermarketach czy sieci convinience.
Polscy konsumenci najbardziej odczuli podwyżki przy zakupie produktów tłuszczowych, które w relacji rocznej zdrożały o około 40%. Zwykły olej rzepakowy kosztuje prawie 60% więcej niż rok wcześniej.
Kolejną kategorią drożejących produktów są produkty mięsne. Te poszły w górę o blisko 33%, co może skutecznie odwieźć mnóstwo ludzi od klasycznej mięsnej diety, przez co duża część z nich może zdecydować się na żywienie jarskie.
Warzywa również drożeją
Najróżniejsze gatunki warzyw podrożały o niecałe 18% w skali roku. Największe wzrosty zostały zauważone wśród najróżniejszych kapust, które kosztują obecnie nawet o 52% więcej niż przed rokiem.
Co ciekawe, według Konrada Kozłowskiego z Polska Press, podwyżki byłyby również widoczne nawet bez galopującej inflacji. Rolnicy mają silne utrudnienia w pracy spowodowane zmianami klimatycznymi, co przekłada się na gorsze zbiory.
- W ostatnim czasie drożeje wiele artykułów spożywczych, co wynika głównie ze wzrostu cen surowców rolnych na świecie. We wrześniu indeks cen żywności FAO wyniósł 130 i był blisko 33% wyższy w relacji rocznej. W największym stopniu wzrost ten wynikał właśnie z podwyżki cen olejów roślinnych na świecie – o 61% rok do roku - tłumaczy dr Magdalena Kowalewska, starszy analityk Sektora Food and Agri w Banku BNP Paribas.
Jeśli masz ochotę na więcej przepisów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się o postępowaniu wszczętym przez UOKiK w sprawie wiodących dostawców jedzenia. Ten tekst traktuje o metodzie na recykling plastikowych butelek, za który dostaje się pieniądze.
Źródło zdjęcia: canva/Mehrad Vosoughi, Pexels
Dziękujemy, że jesteś z nami i zapraszamy na darmową, zamkniętą grupę na Facebooku tylko dla Smakoszy
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: strefabiznesu.pl