Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Mieszam colę z mąką i po chwili mam ten przysmak. Rodzina ciągle o niego prosi
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 18.11.2023 14:25

Mieszam colę z mąką i po chwili mam ten przysmak. Rodzina ciągle o niego prosi

chałka
YouTube/@piekarnialesiYouTube

Czy wiecie, co się stanie, gdy połączymy colę z mąką? Ja to sprawdziłam! Efekt przeszedł moje najśmielsze oczekiwania. W ten sposób przyrządziłam przysmak, który uwielbia moja rodzina. Wypróbujcie mój patent, bo jego efekt zachwyca. 

Zmieszaj colę z mąką i zrób przysmak

Lubię eksperymentować w kuchni i odkrywać nowe smaki. To może być bardzo ciekawe doświadczenie. Czasem efekty takich eksperymentów nie zawsze są udane. Jednak zdarza się, że zmieszanie dwóch niby niepasujących składników, po prostu zachwyca.

Właśnie w taki sposób zrobiłam przysmak, którego trudno sobie odmówić. Zmieszałam colę z mąką i wkrótce powstała apetyczna chałka. Zwykle kupowałam ją w piekarni, ale dzięki temu przepisowi, robię ją w domu. Smak tej chałki potrafi zdrowo uzależnić. 

chałka
YouTube/@piekarnialesi
Wlewam do barszczu czerwonego i ma piękny rubinowy kolor. Tego patentu nauczyła mnie babcia

Jak zrobić chałkę z coli i mąki?

Składniki:

  • 500 g mąki pszennej
  • 250 ml ciepłej coli
  • 7 g suchych drożdży
  • 1 łyżeczka soli
  • 1 łyżeczka cukru
  • 3 łyżki oleju

Robienie chałki zaczynamy od przesiania mąki do miski. Dodajemy sól, cukier, suche drożdże i mieszamy składniki. Teraz wlewamy ciepłą colę i znów mieszamy. Wlewamy olej i zagniatamy ciasto.

Następnie na stolnicę wysypujemy mąkę i dalej wyrabiamy ciasto. Teraz miskę smarujemy olejem, wkładamy do niej ciasto i przykrywamy folią spożywczą. Ciasto odstawiamy w ciepłe miejsce na godzinę. Po upływie tego czasu ciasto ładnie wyrośnie. 

Chałka, która smakuje każdemu

Teraz ciasto dalej wyrabiamy i kroimy je na 6 części. Każdą część wałkujemy i zawijamy w rulonik. Potem łączymy ruloniki i zawijamy w warkocz. Chałkę wkładamy do blachy wyłożonej papierem do pieczenia, przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce na 40 minut.

Po upływie tego czasu smarujemy wierzch chałki jajkiem, posypujemy sezamem. Wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 190 stopni na około 35 minut. Chałka będzie pysznie smakować z masłem, konfiturą lub ulubionym dżemem. Pisaliśmy o marynacie do żeberek, do której Magda Gessler dodaje colę. Radziliśmy też jak w porządkach domowych możemy wykorzystać colę. 

chałka
YouTube/@piekarnialesi

Źródło: YouTube/@piekarnialesi