Mieszam płatki z owocami i wkładam do piekarnika. Nie znam lepszego sposobu na śniadanie na słodko
Ciasto? Na śniadanie? Wiadomo, że bywają lepsze początki dnia. Ale ciasto z płatków owsianych zamiast mąki? To coś zupełnie innego.
Ciasto z płatków owsianych
Ta śniadaniowa propozycja to ciekawa forma owsianki w postaci upieczonego owocowego chleba. W przeciwieństwie do swojej krewniaczki jest ono dużo łatwiejszym śniadaniem do przygotowania z wyprzedzeniem, ale oba dania łączą płatki owsiane i to, że doskonale komponują się z owocami.
W naszych sklepach dostępne są przeważnie dwa rodzaje płatków owsianych: górskie i błyskawiczne. Warto zawsze stawiać na te pierwsze – płatki błyskawiczne są rozdrobnione i dodatkowo obrobione w wysokiej temperaturze, przez co tracą część swoich właściwości odżywczych. Dodatkowo płatki z dopiskiem bio miewają często dużo lepsze proporcje makroskładników – więcej białka i mniej węglowodanów.
Wiszące udka z kurczaka to ulubiony obiad mojej rodziny. Ciągłe mnie o niego błagająChlebek śniadaniowy na słodko
Ilustracje do tego przepisu pochodzą z kanału Healthy Desserts by Magda. Autorka używa do swojego ciasta jabłek i borówek. W sezonie na świeże, letnie owoce można oczywiście sięgać także po nie.
Składniki
- ⅔ szklanki płatków owsianych
- Ok. 150 g sezonowych owoców
- 2 jajka
- 125 g jogurtu
- 30 g cukru lub jego zamiennika
- 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
- 50 g masła
- 1 łyżeczka proszku do pieczenia
Owoce z owsianką na śniadanie
Płatki owsiane wsypujemy do miski i zalewamy szklanką gorącej wody. Odstawiamy je na kilka minut, by spęczniały. Kiedy to nastąpi, upewniamy się, że w misce nie została woda i ewentualnie odciskamy płatki.
Dodajemy do nich pozostałe składniki: jogurt, jajka, słodzik, proszek do pieczenia i aromat waniliowy. Łopatką wyrabiamy na jednolitą masę. Dodajemy roztopione i przestudzone masło i jeszcze raz wyrabiamy.
Do ciasta dodajemy owoce. Mieszamy, by były równomiernie rozmieszczone. Masę przekładamy do małej keksówki wysmarowanej masłem. Pieczemy przez ok. 50 minut w temperaturze 180 stopni. Podajemy na ciepło lub na zimno.
Wypróbuj też przepisy na sernik na zimno z truskawkami i surówkę z kapusty z sosem jajecznym.