Smakosze.pl
Miód i kwestia doboru łyżki

Pixabay / Three-shots / StockSnap

Jaką łyżką nabierać miód – drewnianą czy metalową?

9 Marca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Smakowity miód wielokrotnie wprawiał nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Nietrudno napotkać smakoszy, którzy z miłą chęcią sięgają po słodki i zdrowy specjał. Jedni nabierają go łyżką wykonaną z drewna, a inni wybierają do tego celu metalowy

Bez wątpienia miód odgrywa niezwykle istotną rolę w kulinariach. Ludzkość raczy się nim praktycznie od początku powstania cywilizacji. Aktualnie wzbogacamy o miód napoje i desery. Warto wiedzieć, jaka łyżka najlepiej sprawdzi się do nabierania tego pszczelego wyrobu.

Jaką łyżką nabierać miód?

Miód już wcześniej gościł na naszym portalu. Niedawno wspominaliśmy o tym, dlaczego najlepiej sięgnąć po niego przed snem. Dziś przyjrzymy się bliżej kwestii jego nakładania. Wybór odpowiedniej łyżki może mieć znaczenie.

Większość smakoszy zakłada, że miód powinno nakładać się przy użyciu drewnianej łyżki. W takim przekonaniu może utwierdzać fakt, że w sklepach zazwyczaj możemy się natknąć na specjalne pałeczki, które są wykonane z tego materiału i z założenia mają właśnie służyć do nakładania miodu.

Dodatkowo niektórzy zakładają, że skoro miód ma kwaśny odczyn, to po zetknięciu się z metalową łyżką, może uwolnić potencjalnie szkodliwe substancje. Okazuje się, że obie tezy są błędne. Jaka jest prawda?

Wbrew pozorom, metalowa łyżka nadaje się o wiele lepiej do nakładania miodu. Wszystko za sprawą mankamentu, który dotyczy sztućców wykonanych z drewna. Każdy smakosz, który ich używa, powinien o tym wiedzieć.

(Pixabay / stevepb)

Dlaczego miód lepiej nakładać metalową łyżką?

Drewniane sztućce mają nieregularną strukturę, która jest pełna mniejszych lub większych szczelin. Po gotowaniu nie jesteśmy w stanie ich w pełni wyczyścić. W związku z tym w nierównościach mogą się rozwijać kolonie bakterii.

Jeśli sięgniemy po miód drewnianą łyżką, na której znajdują się bakterie, wówczas nasz produkt może się szybko popsuć. Z pewnością lepiej uniknąć takiego scenariusza. Ewentualne zatrucie pokarmowe nie jest niczym przyjemnym.

Jeśli chcemy w pełni wykorzystać nasz miód, pamiętajmy, by nakładać go metalową łyżką lub inną, której powierzchnia jest gładka. Warto mieć na uwadze także temperaturę produktów, do których dodajemy nasz miód.

Miód pod wpływem gorąca traci swoje walory smakowe, a zawarte w nim składniki odżywcze ulegają rozpadowi. W związku z tym, jeśli chcemy dodać słodki specjał do herbaty, to najlepiej poczekać aż napój ostygnie. Szczegóły tej zależności, wyjaśnialiśmy we wcześniejszym artykule

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: WP Kuchnia

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >