Na co zwrócić uwagę kupując białą kiełbasę?
Historia białej kiełbasy rozpoczyna się w XVII wieku - wtedy też zaczęła pojawiać się na stołach najmożniejszych Polaków. Z kolei w książkach kucharskich jej obecność notowana jest na początek XX wieku, kiedy wielu przedstawicieli klasy robotniczej mogło sobie pozwolić na większą ilość mięsa.
Wtedy też kiełbasa była przygotowywana najczęściej własnoręcznie, z własnej trzody chlewnej. Dzięki temu można było mieć pewność, że jakość surowców jest na najwyższym poziomie. Niestety, dzisiaj niewiele ludzi może pozwolić sobie na taki luksus, więc kupują ją w sklepach spożywczych.
Jak wybrać białą kiełbasę dobrej jakości?
Na sklepowych półkach możemy znaleźć najróżniejsze produkty spożywcze, które często reprezentują sobą niezbyt wysoką jakość. Producenci próbują znaleźć oszczędności, poprzez produkowanie jedzenia z tanich składników, które nie są w żadnym wypadku zdrowe.
Dlatego stojąc przed mięsną ladą, należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kolor kiełbasy. Jeśli ta jest szara lub brązowa, istnieje duża szansa dostania kiełbasy świetnej jakości. Różowy kolor może zwiastować użycie szkodliwych konserwantów czy wzmacniaczy smaku.
Duża zawartość wody jest niewskazana
Choć odrobinę płynu należy dodać do masy mięsnej, aby ta była zbita, zbyt duża ilość wody może być wskazówką do jej pośledniej jakości. Gdy sprzedawca podaje ci kiełbasę, poproś go o delikatne naciśnięcie jej czubkiem palca, a następnie obserwuj naciśnięte miejsce.
Chcesz poznać więcej ciekawych wiadomości ze świata kulinariów? Sprawdź ten artykuł, w którym zdradzamy jakie warzywa i owoce są najbardziej zanieczyszczone pestycydami. W tym tekście z kolei prezentujemy powody, dla których na wielkanocnym stole nie może zabraknąć rzeżuchy.
Gdy powierzchnia wędliny nie powraca do wcześniejszego stanu, może być w niej zbyt dużo wody. Kiedy kiełbasa jest elastyczna, proporcje mięsa, tłuszczu i wody są na tyle odpowiednie, że jej smak i wartości odżywcze będą wystarczające.
Zawsze kupuj kiełbasę pakowaną fabrycznie
Na opakowaniach zaprezentowane są wszelkie potrzebne informacje na temat miejsca produkcji, daty, czy składu. Leżąca luzem kiełbasa często jest znacznie gorsza - w dodatku problematyczne może być w jej przypadku ustalenie dokładnej daty produkcji.
Producenci pakując produkty, najczęściej korzystają z pakowania próżniowego, bądź wypełniania foli specjalną atmosferą, która nie zawiera tlenu. Dzięki temu mięso psuje się znacznie wolnej. Dodatkowo mięso nie miało kontaktu z dłońmi sprzedawcy, więc jest czystsze i bardziej sterylne.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Źródło: zdrowie.gazeta.pl; beszamel.se.pl