Na rynku dostępne są pierwsze morele. W niepozornych owocach kryje się wielka moc
Na rynku pojawiły się pierwsze morele. Poza doskonałym smakiem dostarczają nam dużo więcej korzyści. Te typowo letnie owoce są wartościowym składnikiem naszej diety. Dowiedz się, dlaczego warto się nimi zajadać.
Morele są nie tylko pyszne, ale i zdrowe
Morele często są mylnie brane za mniejszą wersję brzoskwiń. Okazuje się jednak, że nie mają z nimi zbyt wiele wspólnego. Drobne owoce swoim smakiem przypominają raczej fioletowe śliwki. Z tego względu idealnie nadają się do typowo śliwkowych zastosowań, jak chociażby knedle czy powidła.
Krzewy moreli pochodzą z Azji. To właśnie stamtąd dotarły także na nasz kontynent. Ponieważ lubią słońce i ciepły klimat, najłatwiej spotkać je w miesiącach letnich. Już teraz widywane są na pojedynczych stoiskach z owocami.
Gessler bezlitośnie wytknęła błąd w robieniu krokietów. Popełniają go miliony PolakówDlaczego warto jeść morele?
Morele uważane są za owoce, które sprzyjają młodości i długiemu życiu. Zawierają w sobie bowiem bogactwo beta-karotenu, flawonoidów i zeaksantyny. Związki te są silnymi przeciwutleniaczami, które zwalczają w naszym organizmie wolne rodniki odpowiedzialne za procesy starzenia. Dzięki temu możemy uniknąć wystąpienia cukrzycy, chorób serca a także chorób nowotworowych.
Beta karoten pełni jeszcze jedną ważną funkcję. Korzystnie działa na wzrok i stanowi ochronę skóry przed szkodliwym działaniem promieniowania UV. Wystarczy zjeść 3 owoce dziennie, aby zaspokoić zapotrzebowanie organizmu na ten cenny składnik. Morele bogate są też w witaminę E, witaminy z grupy B oraz witaminę C.
W drobnych owocach znajdziemy mnóstwo cennych dla zdrowia pierwiastków. Zawierają potas, który reguluje ciśnienie krwi, wspomaga pracę mięśni oraz nerek. Kryją w sobie też sporo żelaza, wapnia i fosforu. Dzięki obecności błonnika i pektyn dbają o nasz układ pokarmowy, zapobiegając zaparciom, zgadze i niestrawnościom.
Morele powinny spożywać zwłaszcza osoby cierpiące na nadkwasotę. Owoce mają powiem odczyn zasadowy. Ich regularne jedzenie usprawnia procesy zachodzące w układzie trawiennym. Wszystko to przy znikomej kaloryczności, która wynosi 50kcal/100 g.
W jakiej postaci możemy spożywać morele?
Morele mają bardzo szerokie zastosowanie w kuchni. Najłatwiej oczywiście spożywać je w formie surowej. Owoce wystarczy umyć i usunąć z nich pestki. To pyszna i zdrowa przekąska na każdą okazję.
Morele zaskakująco dobrze łączą się z mięsami. Z powodzeniem przygotujesz z nich słodki farsz chociażby do schabu. Sprawdzą się także w sałatkach lub jako nadzienie do knedli. Możliwości są niemal nieograniczone.
Owoców użyjesz do ciast i deserów. Zrobisz z nich słodkie musy, konfitury, kisiele i galaretki. Świeże owoce przez krótki czas nadają się do przechowywania w lodówce. Bardzo dobrze smakują także po ususzeniu.
Morele najlepiej smakują, kiedy są dojrzałe. Mają wtedy intensywną żółto-pomarańczową barwę z ciemniejszym rumieńcem. Miąższ jest dość miękki i ustępuję pod naciskiem palca, ale na tyle sprężysty, aby wrócić do swojego pierwotnego kształtu. Jeśli tylko napotkacie na te owoce na targu, koniecznie się na nie skuście. Indyk w sosie morelowym smakuje wręcz obłędnie. Najlepszy przepis na domowy owocowy dżem znamy od babci.