Smakosze.pl
Palce umarlaka

Facebook

Najbardziej niezwykły grzyb na świecie

26 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Grzyby czasami mogą wyglądać bardzo nietypowo. Niektóre z nich mogą nas przyprawić nawet o ciarki. Grzyby widoczne na zdjęciu określane są mianem próchnileca maczugowatowego. Inaczej nazywa się je palcami umarlaka. Pod żadnym pozorem nie wolno ich zrywać, ponieważ objęte są ochroną.

W lasach czekają na nas rozmaite grzyby. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią udają się na grzybobranie. Każdy, kto napotka palce umarlaka, powinien się od nich oddalić. Próchnilec maczugowaty jest gatunkiem chronionym. Lepiej go nie niszczyć.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Niezwykłe grzyby w polskich lasach

Nie da się ukryć, że grzyby są bliskie sercu wielu smakoszy. Przeważnie poszukujemy przysmaków takich jak borowiki. Już jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, gdzie można się na nie natknąć.

Podczas grzybobrania istnieją pewne szanse, że natkniemy się na grzyby, które swoim wyglądem mogą wywołać nie lada konsternację. Niedawno wspominaliśmy o gatunku, który przypomina wiśnie w śmietanie. Tym razem przyjrzymy się bardziej upiornemu okazowi.

Palce umarlaka są wyjątkowym przedstawicielem królestwa grzybów. Te widoczne na powyższym zdjęciu wyglądają bardzo upiornie. Faktycznie przypominają martwe palce wystające spomiędzy pni. Na szczęście nie mamy do czynienia z żadną zjawą, tylko grzybem objętym ochroną.

Polacy na lotnisku

Porażające zdjęcie Polaków z wakacji

CZYTAJ DALEJ

Część przypominająca paznokcie to cecha charakterystyczna dla młodych okazów próchnileca maczugowatowego. Wraz z upływem czasu grzyby przestają wyglądać jak palce umarlaka. Jednak nie oznacza to, że przypominają wówczas bardziej popularnych przedstawicieli swojego królestwa.

Palce umarlaka nie dla grzybiarzy

Próchnilec maczugowaty jest objęty ochroną. Tym samym nie można go zrywać. Jednak to nie jedyny powód, dla którego nie powinien on wylądować w naszym koszyku. Okazuje się, że grzyb ten nie należy do jadalnych.

Dojrzałe palce umarlaka

Dojrzałe palce umarlaka

Wikipedia / Holger Krisp / CC BY 3.0

Warto zauważyć, że palce umarlaka występują niemal na całym świecie. Nie natkniemy się na nie tylko w Afryce i na Antarktydzie. W związku z tym istnieje spore prawdopodobieństwo, że natkniemy się na tego grzyba podczas leśnych wypraw.

Próchnilec maczugowaty wyrasta ma martwym drewnie drzew liściastych. Najczęściej można go spotkać na pniach dębów oraz buków. Grzyby te żerują także na korzeniach. Wówczas mogą wyglądać tak, jakby wyrastały z ziemi.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Wikipedia; Popularne

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Najgorsze błędy podczas gotowania rosołu

Porady

Najgorsze błędy popełniane podczas gotowania rosołu

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo smażyć grzyby?

Czytaj więcej >
Idealny sernik

Porady

Co zrobić, żeby sernik nie opadał i nie pękał?

Czytaj więcej >

Porady

Jak usmażyć wątróbkę, aby nie była gorzka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zrobić panierkę do schabowych, która się nie odkleja?

Czytaj więcej >

Porady

Ile czasu gotować jajka na miękko?

Czytaj więcej >