Smakosze.pl Porady Najgorsza woda do kiszonych ogórków. Tracą wszystkie cenne właściwości
Fot. Canva/Eucalyptys

Najgorsza woda do kiszonych ogórków. Tracą wszystkie cenne właściwości

5 sierpnia 2024
Autor tekstu: Maciej Jurczyk

Czy wiesz, że smak kiszonych ogórków zależy także od wody, z której przygotowujesz roztwór? Jeden błąd może wiele kosztować. Dlatego dowiedz się, jakiej wody nie używać i jakich jeszcze błędów nie popełniać. Dzięki temu górki kiszone wyjdą doskonałe za każdym razem.

Ogórki kiszone, czyli ulubione przetwory Polaków

Sezon ogórkowy trwa, więc za nim przygotujesz z nich ogórki kiszone na zimę, dowiedz się, jakich błędów unikać. Od odpowiedniego przygotowania zależy przecież smak przetworów. Dlatego należy przygotować je bezbłędnie, aby po otwarciu nie było nieprzyjemnego zaskoczenia.

O tym, czego nie robić podczas przygotowywania tradycyjnych kiszonych, dowiesz się z dalszej części artykułu. Porady są cenne nie tylko ze względu na smak, ale i skuteczność.

ogó.jpg
Fot. Canva/Timolina
Wymieszaj z jajkiem i zalej filet z kurczaka. Rodzina będzie prosić o ten obiad co drugi dzień

Taka woda jest najgorsza

Nawet gospodynie, które ogórki kiszone przygotowują, co sezon nie mają pojęcia, jak ważna jest woda do zalewy. Najwięcej zależy właśnie od niej i chodzi o jej odpowiednią temperaturę. Wielu twierdzi, że woda musi być gorąca, ale to błąd. Wrzątek zabija witaminy i cenne mikroelementy.

Nie nadaje się do tego również zimna woda, która nie działa bakteriobójczo . Najlepszym wyborem jest letnia woda, która ma dokładnie 20 stopni Celsjusza. Taka woda zabija drobnoustroje, ale zachowuje zawarte w ogórkach, czosnku i innych dodatkach cenne witaminy. W dodatku w takiej temperaturze rozmnażają się pożyteczne baterie, które sprzyjają procesom fermentacyjnym.

Nie rób także tego

Oprócz wody o odpowiedniej temperaturze ważne są także kilka innych kwestii. Chodzi na przykład o sól. Do kiszenia nie nadaje się sól jodowana, dlatego pod żadnym pozorem jej nie używaj. Ponadto ważna jest również odpowiednia ilość zalewy, a ogórki powinny być ciasno ułożone. Wtedy proces fermentacyjny przebiegnie właściwie.

Pamiętaj także, aby po zakręceniu słoików przechowywać je w zacienienionym miejscu, gdzie panuje temperatura 22 stopni. Po 40 dniach przecież je w miejsce, gdzie temperatura wynosi 12 stopni. Stosują wszystkie poniższe zasady, będziesz mieć pewność, że ogórki kiszone wyjdą doskonałe. Sprawdź przepis na niezwykły sernik oraz dowiedz się, jak przygotować szybki obiad .

kiszone.jpg
Fot. Canva/magnolija
Wkładam buraki do słoików i wlewam tę zalewę. Ten przepis dostałem od babci
Wachowicz dodaje do babki ziemniaczanej nietypowy składnik. Cudownie podkręca jej smak
Obserwuj nas w
autor
Maciej Jurczyk

Redaktor portalu Smakosze.pl. Absolwent kulturoznawstwa, a obecnie student 
dziennikarstwa Uniwersytetu Wrocławskiego. Jest fanem dobrego jedzenia, a nowych
smaków poszukuje podczas wakacyjnych podróży. Chcąc poznać tajniki japońskiej kuchni,
dwa lata przepracował w gastronomii, gdzie zdobył kulinarne doświadczenie. W kuchni
najbardziej ceni sobie minimalizm, dokładność oraz niezwykłe kompozycje smaków.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy