Smakosze.pl Przepisy Najlepszy piernik na Boże Narodzenie. Ciasto należy przygotować dużo wcześniej
Fot. Shutter/Shasko

Najlepszy piernik na Boże Narodzenie. Ciasto należy przygotować dużo wcześniej

26 października 2024

Jeśli dziś połowa października, to czas zacząć myśleć o Bożym Narodzeniu. Oczywiście nie jak indyk o niedzieli, ale zapobiegliwie – choćby przygotowując najprawdziwsze, długo dojrzewające ciasto na staropolskie pierniki. Oto przepis.

Stary, dobry piernik

Określanie zażywnego staruszka jako starego piernika nie wzięło się znikąd. Ciasto to i ciastka należą do produktów, które najlepsze są nie świeże, ale właśnie dobrze dojrzałe . Dlatego o przygotowaniu ciasta trzeba myśleć z dużym wyprzedzeniem.

Nazwa pierników wzięła się od słowa „pierny”, czyli pieprzny . Po angielsku nazywa się je zaś gingerbread , czyli chlebkiem imbirowym. Warto pamiętać o tym wszystkim, kompletując przyprawy do naszego gwiazdkowego piernika. Dobrze przyrządzone, pierniki są nie samą słodyczą, ale właśnie mieszanką głębokich, ziołowych i korzennych smaków .

wałkowanie ciasta
Fot. Shutter/Bogdan Sonjachnyj
Wsyp odrobinę do wody i pij po przebudzeniu. Działa cuda na układ pokarmowy

Dlugo dojrzewający piernik

Staropolskie ciasto do piernika dobrze jest przygotować na ok. 5 tygodni przed pieczeniem, a upiec na tydzień przed podaniem – przy czym to dopiero dolna granica jego wytrzymałości. Im jest starsze, tym lepsze. Oznacza to, że właściwie już po Wszystkich Świętych należy zabierać się za świąteczny piernik.

Składniki

  • 1 kg mąki
  • 500 g miodu
  • 1,5 szklanki cukru
  • 3 jajka
  • ¼ kg masła
  • 2 łyżeczki sody
  • ½ szklanki mleka
  • Sól, przyprawy do piernika

Ciasto na dojrzewający piernik

Masło, miód i cukier umieszczamy w dużym garnku. Stawiamy na palniku o niewielkiej mocy i doprowadzamy do wrzenia, pilnując, by cały cukier się rozpuścił. Odstawiamy do przestudzenia.

Mąkę przesiewamy do miski z przyprawami i szczyptą soli. Sodę rozpuszczamy w mleku. Obie te mieszanki partiami dodajemy do przestudzonego miodu i mieszamy. Dodajemy jajka.

Dokładnie wyrabiamy ciasto łyżką. Przykrywamy je ściereczką i odstawiamy do lodówki albo w chłodne miejsce . Z czasem będzie tężeć i z lejącego stanie się zwarte.

Na tydzień przed podaniem, czyli po 4-5 tygodniach dojrzewania ciasta , dzielimy je na 3-4 części. Każdą z nich wypiekamy przez 20-25 minut w temperaturze 170 stopni . Przestudzone przekładamy powidłami i układamy jedną na drugiej, a następnie obciążamy. Przed podaniem polewamy polewą czekoladową.

Wypróbuj też przepisy na pączki z chałwą i babciny bigos .

gotowy piernik
Fot. Shutter/Alexandra Harashchenko
Zjedli zapiekankę, wylądowali w szpitalu. Służby badają sprawę
Gotuję raz, a obiad mam na 2 dni. W moim domu ten patent to hit
Obserwuj nas w
autor
Przemysław Bociąga

Redaktor portalu Smakosze.pl. Z zawodu dziennikarz, prywatnie miłośnik kuchni i 
kuchennych historii. Pisze i mówi – nie tylko o jedzeniu – w wielu serwisach internetowych 
i drukowanych magazynach. Wszystkożerca.

Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy