Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Najlepszy sposób rozbijania jajek. Nie ma skuteczniejszego i łatwiejszego
Magdalena Patacz
Magdalena Patacz 02.06.2022 13:54

Najlepszy sposób rozbijania jajek. Nie ma skuteczniejszego i łatwiejszego

Najlepszy sposób rozbijania jajek. Nie ma skuteczniejszego i łatwiejszego
canva/ vovashevchuk

Jak odpowiednio rozbijać jajka, aby nie przedostały się do nich skorupki? Wiele osób popełnia podstawowy błąd- rozbija jajka o ostre krawędzie. Poznaj skuteczny sposób na rozbijanie jajek, koniec z wyciąganiem kawałków twardych skorupek i rozlanym na blacie białkiem.

Rozbijasz jajka o ostre krawędzie lub kilkoma słabymi uderzeniami? To podstawowy błąd, przez który masz później dodatkową pracę w postaci wyjmowania mikroskopijnych odłamków skorupek. Możesz tego uniknąć, stosując bardzo prostą zasadę.

Często jajka pękają również w taki sposób, że biało i żółtko wylewają się nie do miski, a na blat, przez co zamiast skupić się na przygotowywaniu dania lub ciasta, musimy dokładnie je najpierw dokładnie posprzątać.

Nie tylko rozbijanie jajek ma znaczenie. Najważniejsza jest ich świeżość. Data przydatności do spożycia nie powinna być jedynym wyznacznikiem- dowiedz się, jak rozpoznać, czy jajka są świeże. Świeże produkty będą najsmaczniejsze i najlepiej sprawdzą się do przygotowania jajecznicy i innych potraw.

Najlepszy sposób rozbijania jajek

Jajka rozbijaj zawsze o płaską powierzchnię, np. o szklaną miskę z grubego szkła lub blat. Jajko rozbij jednym, zdecydowanym ruchem. W ten sposób unikniesz pokruszenia się skorupki w rękach i żmudnego wyciągania jej odłamków.

Gdy już skorupka pęknie, delikatnie rozdziel ją przy pomocy palców i jej zawartość przelej do pojemnika. Jeśli jednak do jajek trafi malutka skorupka, wyjmij ją przy pomocy większej- będzie o wiele prościej niż palcami lub łyżką.

Świeże jajka

Źródło zdjęcia: canva/ katrinshine

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: gotowanie.onet.pl