Największe błędy podczas kiszenia ogórków
Ogórki kiszone należą do jednych z najpopularniejszych przetworów. Niestety, nawet drobny błąd może sprawić, że uwielbiany przysmak nadaje się tylko do wyrzucenia. Jak uniknąć takich nieprzyjemnych sytuacji?
Ogórki kiszone należą zdecydowanie do jednych z ukochanych potraw Polaków. Niestety, czasem zdarza się nam popełnić z pozoru drobne błędy, które sprawiają, że tracą one swój smak, są gorzkie lub puste. Zdradzamy, jakich błędów należy się wystrzegać podczas kiszenia ogórków.
Co zrobić żeby, ogórki kiszone nie miały nieprzyjemnej goryczki?
Niektórzy smakosze cenią delikatną goryczkę ogórków kiszonych, inni uważają ją za niepożądany efekt. Jeśli chcemy jej uniknąć, musimy zwracać uwagę na odpowiedni dobór przypraw.
Wystarczy ograniczyć się do świeżych dodatków jak np. czosnek, chrzan lub koper. Dobrą praktyką jest również dodawanie aromatycznych liści np. porzeczki lub wiśni (więcej na ten temat przeczytacie tutaj). Lepiej zrezygnować z suchych przypraw w postaci pieprzu lub liści laurowych, gdyż to one mogą odpowiadać za powstawanie nieprzyjemnego posmaku naszych ogórków. O czym jeszcze należy pamiętać podczas ich kiszenia.
Jaka sól jest najlepsza do kiszenia ogórków?
Aby fermentacja ogórków przebiegła sprawnie, należy wybrać odpowiednią sól. Często popełnianym błędem jest użycie do kiszenia ogórków soli jodowanej.
Powinniśmy jednak jej unikać przy kiszeniu ogórków, ponieważ jej właściwości mogą spowolnić proces fermentacji. Najlepiej do tej czynności użyć soli kamiennej, która dodatkowo zawiera w sobie cenne minerały.
O tym, co należy robić, aby ogórki kiszone nie były puste w środku przeczytasz w tym artykule.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
źródło: winiary/ kuchnia wp