Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Naklejki na warzywach i owocach kryją cenne informacje. Większość osób nawet nie wie, co można z nich wyczytać
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 14.02.2024 12:07

Naklejki na warzywach i owocach kryją cenne informacje. Większość osób nawet nie wie, co można z nich wyczytać

naklejki na owocach
shutterstock / RaksyBH

Zwykle naklejek na owocach i warzywach pozbywamy się po przyjściu ze sklepu do domu. Warto jednak spojrzeć na nie, bo zawierają wiele cennych informacji. Wyjaśniamy, co możemy odczytać z kodów widocznych na owocach. Niejedna osoba będzie zaskoczona.

Co odczytamy z naklejek na owocach i warzywach?

Przeważnie nie zwracamy uwagi na naklejki, które znajdują się na warzywach i owocach. Przynosimy zakupy do domu, odklejamy naklejki i wcale już o nich nie myślimy. Jednak, czy w ogóle wiemy, co znajduje się na nalepkach? Czasem warto rzucić okiem i sprawdzić.

Kryją się tam informacje o tym, jak warzywo lub owoc były uprawiane. Można też dowiedzieć się, czy używano pestycydów. Na naklejkach znajdują się kody kreskowe i numer PLU, Nadawane są one przez Międzynarodową Federację ds. Standardów Produktu. Z kodów dowiemy się, skąd pochodzi warzywo czy owoc. 

owoce i warzywa
Canva/JackF
Strzelczyk wziął śledzie i zrobił obłędną sałatkę. Nie ma w sobie grama mięsa, a syci na długie godziny

Co oznaczają kody?

Z ciągu cyferek płyną też informacje o rodzaju i rozmiarze owocu. Dowiemy się też, z jakiej uprawy został pozyskany. To ważna informacja, która wyjaśni nam, czy produkt pochodzi z upraw konwencjonalnych, ekologicznych, czy produkt był genetycznie modyfikowany. 

Wszystko zależy bowiem od ciągu cyfr:

  • kod czterocyfrowy, który zaczyna się od cyfry 3 lub 4, informuje, że produkt był uprawiany metodami konwencjonalnymi. To oznacza, że były stosowane pestycydy i nawozy sztuczne
  • kod pięciocyfrowy, który zaczyna się od cyfry 8, oznacza, że warzywa lub owoce były modyfikowane genetycznie
  • kod pięciocyfrowy z cyfrą 9 na początku, oznacza, że warzywo lub owoc pochodzi z uprawy ekologicznej

Naklejka na pomidorach i jej funkcja

Naklejka na pomidorach spełnia ważną funkcję. Mają wpływ na świeżość, bo gdy naklejkę zdejmiemy ze skórki pomidora i przykleimy na górze, gdzie wyrastała szypułka, to tlen będzie wolniej przenikał do pomidora. To opóźni procesy gnilne i wpłynie na przedłużenie świeżości pomidora.

Jednak Unia Europejska chce, by naklejki zniknęły z warzyw i owoców. Powodem są kwestie ekologiczne i nadmierna produkcja plastiku, który szkodzi środowisku. Trwają negocjacje i rozmowy. Na razie nie wiadomo, czy informacje z naklejek będą podawane w inny sposób. Pisaliśmy o tym, jak przyrządzić naleśniki z pysznym farszem. Podawaliśmy też przepis na wyśmienitą sałatkę na ostatki. 

warzywa
Canva/Noey smiley

Źródło: haps.pl