Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Czy w Środę Popielcową można świętować Walentynki? Ksiądz radzi: „wszystko zależy od roztropności zakochanych"
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 14.02.2024 10:28

Czy w Środę Popielcową można świętować Walentynki? Ksiądz radzi: „wszystko zależy od roztropności zakochanych"

walentynkowa kolacja
Canva

W 2024 roku Środa Popielcowa i walentynki przypadają tego samego dnia. Kościół wskazuje, jak wierni powinni czcić ten szczególny dzień.

Walentynki i Środa Popielcowa w jednym

Środa Popielcowa to początek Wielkiego Postu – okresu, kiedy katolicy przygotowują się do obchodów Wielkanocy. Ta ostatnia jest jak wiadomo świętem ruchomym. W kalendarzu ruszają się więc wszystkie ważniejsze dni powiązane z tą częścią roku liturgicznego. Także Środa Popielcowa.

W 2024 roku ma miejsce ciekawy zbieg okoliczności. Dzień ten wypada bowiem dość wcześnie, bo 14 lutego. Nie jest to rekord – najwcześniej mogłaby być nawet 4 lutego. Jednak właśnie ta data – 14 lutego – to dzień szczególny dla wielu osób: dzień zakochanych.

obiad w restauracji.jpg
Canva / stock_colors
Lubię wstać chwilę wcześniej by upiec je na śniadanie. Twarogowe bułeczki bez drożdży to prawdziwy hit

Zakochani w Środę Popielcową

Walentynki to często okazja, by zorganizować w domu lub pójść na uroczystą kolację. Popielec, jak wiadomo, przeciwnie. Katolików nie obowiązuje wtedy pójście do kościoła, ale post ścisły – jak najbardziej. Kościół nakazuje powstrzymanie się od jedzenia mięsa i ograniczenie liczby posiłków do trzech, w tym maksymalnie jednego do syta. Jak połączyć te sprzeczności?

Podpowiedzi w tej sprawie udzielił Polskiej Agencji Prasowej duszpasterz akademicki ks. Paweł Korbin. Zapewnia on, że oba światy da się pogodzić.

Można spokojnie pogodzić pokutny charakter tego dnia i post ścisły ze świętowaniem – uważa.

Ksiądz o łączeniu walentynek i Środy Popielcowej

Ksiądz Korbin zauważa, że post ścisły w Popielec nie jest celem samym w sobie, ale okazją do refleksji nad wiarą.

Wspólna kolacja nie łamie w Środę Popielcową przepisów Kościoła katolickiego o poście ścisłym. Wszystko zależy od inteligencji i roztropności zakochanych – skomentował ksiądz dla PAP.

Dobrze spędzony wieczór nie musi oznaczać wspólnej kolacji przy suto zastawionym stole – dodał.

Ksiądz podpowiedział też, że walentynkową kolację można też przełożyć na inny dzień. Wtedy „suto zastawiony stół” nie przeszkodzi w obchodzeniu początku Wielkiego Postu.

Ci, którzy nie praktykują popielcowego postu, proponują na walentynkową kolację taki filet z kurczaka. Polecamy też ciasto z owoców i twarogu.

kolacja wielkopostna
fot. Canva