Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > "Nie jedz, wyrzuć bez względu na stan opakowania". Lekarz ostro o skażeniu żywności przez powódź
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.09.2024 19:53

"Nie jedz, wyrzuć bez względu na stan opakowania". Lekarz ostro o skażeniu żywności przez powódź

Koszyk z zakupami
Fot. ARKADIUSZ ZIOLEK/East News

Początek końca powodzi to ledwo początek problemów, które wiążą się z kataklizmem. Wśród nich jest zaopatrzenie w wodę i żywność. Główny Inspektor Sanitarny poinformował, jak należy postępować z produktami żywnościowymi skażonymi przez powódź.

Powódź a skażenie żywności

Pawła Grzesiowskiego, Głównego Inspektora Sanitarnego, znamy z mediów aż za dobrze. Często występował w telewizji podczas pandemii, a dziś znów musi wypowiadać słowa i wydawać ostrzeżenia, które dotyczą setek tysięcy ludzi. Chodzi oczywiście o niebezpieczeństwa związane z powodzią.

W obliczu powodzi nikt nie ma wątpliwości, że woda z ujęć na terenach zajętych przez wodę nie nadaje się do picia. Co więcej, wśród ofiar powodzi większość to właśnie nie zatonięcia, a zatrucia wywołane skażoną wodą czy jedzeniem. Dlatego tak ważne jest, by do powodzian w pierwszej kolejności docierały artykuły pierwszej potrzeby, czyli jedzenie, woda pitna i środki higieniczne.

Największy błąd podczas pieczenia piersi z kaczki. To dlatego jest twarda

Wyrzuć żywność z powodzi

Problem jednak jest jeszcze głębszy. Dlatego Główny Inspektor Sanitarny zabrał głos, by przypomnieć, że do wyrzucenia są wszystkie produkty, które miały kontakt z wodą. Dotyczy to nie tylko produktów bez opakowań i nie ma znaczenia, w jakim stanie jest opakowanie, w którym znajduje się żywność. Nawet puszki i zamknięte butelki mogą być niebezpieczne.

Otwierając nawet najszczelniejsze opakowanie musimy liczyć się z tym, że jego zawartość zostanie skażona chemikaliami, toksynami i drobnoustrojami, które znajdują się na opakowaniu. Nie ufajmy też domowym metodom czyszczenia żywności i uzdatniania wody.

Pomoc żywnościowa dla powodzian

Główny Inspektor Sanitarny przypomina też, że po każdym kontakcie z wodą powodziową należy dokładnie myć ręce i dezynfekować powierzchnie. Nie należy bagatelizować objawów choroby, takich jak biegunki, bóle brzucha czy wymioty. Do picia zaś używać wyłącznie wody z butelek. Stan wody w wodociągach jest na bieżąco monitorowany przez GIS, ale prywatne studnie trzeba koniecznie oczyścić, a następnie przeprowadzić ich badania.

Dla osób zamieszkałych na terenie powodzi to kolejny z wielu wymiarów klęski. Dlatego tak ważne jest, by włączyć się w akcję pomocy. Między innymi sieci handlowe uruchamiają specjalne zbiórki, w ramach których można przekazać część swoich zakupów do transportu dla potrzebujących. Zamiast pieniędzy możemy więc oddać zgrzewki butelkowanej wody, dobrze przechowujących się produktów spożywczych i higienicznych. Na południowym zachodzie Polski żywność jest teraz niezmiernie potrzebna.

Czytaj też: Lidl zamyka sklepy w związku z powodzią. Domowy sposób na muszki owocówki.