Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przepis na te przetwory mam od cioci ze Śląska. Modra kapusta z tym dodatkiem nie ma sobie równych
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.09.2024 19:08

Przepis na te przetwory mam od cioci ze Śląska. Modra kapusta z tym dodatkiem nie ma sobie równych

modra kapusta
Fot. Shutter/Wirestock Creators

Modra kapusta to danie z czerwonej odmiany tego warzywa, charakterystyczne dla kuchni śląskiej. Jak przystało na tradycyjną potrawę, ma ono wiele wydań. W tym prezentuje się niezwykle apetycznie.

Czerwona kapusta do obiadu

Modry to staropolskie określenie barwy niebieskiej lub turkusowej. Podobny kolor daje barwnik z czerwonej kapusty, dlatego na Śląsku potrawę z tego warzywa określa się właśnie jako modrą kapustę. W przeciwieństwie do wielkopolskiego dania o tej nazwie, ale nieco innym charakterze, śląska modra kapusta jest gotowana już poszatkowana, a następnie podsmażona doprawiona octem.

W porównaniu do typowego przepisu, ta modra kapusta jest nieco bardziej słodka. Odpowiada za to dodatek jabłek. W dalszym ciągu jednak nadaje się ona świetnie do obiadu, a także do zawekowania. Dzięki przygotowaniu przetworów, zimą zawsze pod ręką mamy doskonałą surówkę.

czerwona kapusta

Największy błąd podczas pieczenia piersi z kaczki. To dlatego jest twarda

Czerwona kapusta do słoików

Tradycyjna śląska modra kapusta podawana jest często w klasycznym zestawieniu z roladą i kluskami. Jadać można ją jednak w dowolnych zestawieniach – nikt tego nie sprawdza! Czasem zawiera też podsmażony boczek, jednak w naszym przepisie go nie ma. 

Składniki

  • 3 kg czerwonej kapusty
  • 1 kg twardych, kwaśnych jabłek
  • ½ kg cebuli
  • 1 szklanka octu
  • 1 szklanka cukru
  • 40 g soli
  • 1 łyżeczka pieprzu
  • Liście laurowe, ziele angielskie

Modra kapusta na zimę

Cebulę drobno siekamy. Zalewamy wrzątkiem, by ją pokrył, a następnie odcedzamy. Kapustę szatkujemy. Jabłka ścieramy na tarce o grubych okach.

Pozostałe składniki łączymy w garnku. Dolewamy szklankę wody. Zalewę doprowadzamy do wrzenia. Kiedy się zagotuje, dodajemy kapustę i cebulę.

Kapustę z cebulą gotujemy przez ok. 15 minut, aż warzywo będzie miękkie. Następnie dodajemy jabłka. Od tego momentu gotujemy jeszcze przez ok. 5 minut.

Kapustę odstawiamy do lekkiego przestudzenia. Następnie przekładamy ją do wyparzonych słoików. Pasteryzujemy przez 20 minut we wrzącej kąpieli i studzimy na blacie, dnem do góry, aż przetwory osiągną temperaturę pokojową.

Wypróbuj też przepisy na krupnik z nietypowym dodatkiem i awanturkę jak z PRL-u.

modra kapusta na talerzyku