Nie znam lepszego napoju na upały. Składniki do jego zrobienia i tak mam zawsze w domu
Nadchodzi fala upałów, a z nią pragnienie, które musimy ugasić. Jaki jest najlepszy napój na upały? Prosty i pyszny! Do tego zrobisz go samodzielnie w domu z korzyścią dla swojego zdrowia.
Co pić podczas upałów?
Fala upałów powoli dociera do kolejnych regionów Polski. Gdy na zewnątrz gorąco, a nawet upalnie, powinniśmy pamiętać, by regularnie się nawadniać. Jeśli pojawi się ból głowy, osłabienie, zawroty głowy, to znak, że doszło do odwodnienia organizmu. Towarzyszy mu też ospałość, suchość w ustach i szybki oddech.
Dlatego, zanim dojdzie do niepokojących objawów, pamiętajmy, by regularnie pić. Półki sklepowe uginają się pod ciężarem różnych napojów. Wśród niech jest też herbata mrożona. Warto ją pić, jednak najlepiej ten napój na upały przygotować w domu. Wszystko dlatego, że kupny napój nie ma wartościowego składu . Pełen jest barwników, cukru i sztucznych konserwantów.
Córka Gessler krytykuje zwyczaje żywieniowe Polaków. „Chcemy mieć dużo, nie zawsze dobrze"Herbatę pij na zdrowie
Jaką herbatę wybrać, by przygotować napój na upały? Znakomicie sprawdza się klasyczna, czarna, które dobrze smakuje z cytryną i miętą. Jest ona doskonałym źródłem polifenoli, które neutralizują szkodliwe działanie wolnych rodników. Te przyspieszają starzenie się organizmu i rozwój chorób krążenia, a także nowotworów, choroby Alzheimera i Parkinsona.
W czarnej herbacie jest dużo saponin, które przyspieszają trawienie tłuszczów, mają działanie przeciwzapalne, bakteriobójcze i moczopędne. W tym napoju na upały znajdziemy też taniny, które chronią przed nowotworami i garbniki, które absorbują wiele toksycznych związków chemicznych. Wykazują też działanie przeciwzapalne i przeciwbiegunkowe.
Zrób najlepszy napój na upały
Bazą mrożonej herbaty może być też herbata zielona. Przyspiesza ona metabolizm i proces spalania tłuszczów. Działa pobudzająco i orzeźwiająco. Dodatkowo poprawia nastrój, koncentrację, pewność siebie, zmniejsza senność i zmęczenie. Jak zrobić mrożoną herbatę? Zaparz czarną herbatę przez 3-5 minut, a zieloną przez 2-3 minuty. Herbata owocowa musi się parzyć 5-7 minut.
Herbatę słodź podczas parzenia. Możesz użyć cukru, miodu, syropu z agawy lub klonowego. Zostaw herbatę do ostygnięcia i napełnij duży dzbanek lodem. Przelej do niego ostudzony napar i możesz wstawić ją jeszcze do lodówki. Do tego pysznego napoju na upały warto dodać plasterki cytryny, truskawek, pomarańczy, brzoskwini. Przyda się też cynamon, wanilia i anyż. Pisaliśmy o tym, jak wykorzystać ocet w ogrodzie. Podawaliśmy przepis na wyśmienite ciasto z truskawkami i malinami.
Źródło: pysznosci.pl