W końcu mam przepis na idealne ciasto na pierogi. Wystarczy zmienić 1 składnik, różnicę czuć od razu
Dobry przepis na ciasto na pierogi, taki, z którego masa zawsze wychodzi lekka i sprężysta, to święty Graal polskiej kuchni. Tym, którzy sądzą, że próbowali już wszystkiego, polecamy jeszcze jedną zmianę.
Najlepsze ciasto na pierogi
Połączenie mąki, wody, jajka i odrobiny tłuszczu tylko pozornie wydaje się banalną czynnością. Mąka to produkt dość kapryśny – wiele zależy nie tylko od tego, z czym się łączy, lecz także od tego, jak się z nią pracuje.
Warto więc – z pożytkiem dla naszego jadłospisu i ku zadowoleniu rodziny – regularnie ćwiczyć przygotowywanie pierogów. Praktyka czyni przecież mistrza. A do eksperymentów polecamy zmiany w przepisie.
Wyjmij z szafki kuchennej i wykorzystaj w ogrodzie. Ten produkt jest dla roślin bezcennyCiasto na pierogi z masłem
Pierwsza z nich to użycie masła zamiast – jak robi to wiele gospodyń – oleju roślinnego. Druga – to dodanie do ciasta samego żółtka zamiast całego jajka. Zawarty w nim tłuszcz i emulgatory pomagają nadać ciastu sprężystości, podczas kiedy białko jajka raczej przesusza ciasto.
Składniki
- 1 kg mąki
- 100 g masła
- 2 żółtka
- Szczypta soli
Ciasto na pierogi z żółtkiem
Masło rozpuszczamy i studzimy. Na stolnicę przesiewamy mąkę i dodajemy szczyptę soli. W mące robimy zagłębienie i przelewamy do niego masło. Następnie dolewamy powoli bardzo ciepłą wodę.
Po każdej nalanej małej porcji wody, do ciasta zagarniamy coraz więcej mąki. Dolewamy zaś tak długo, jak długo mąka wypija płyn. Do rzadkiego, lepkiego jeszcze i przestudzonego ciasta dodajemy żółtka i wyrabiamy rękami, podsypując mąką stolnicę.
Ciasto wyrabiamy tak długo, aż będzie gładkie, sprężyste i nie będzie się kleiło. Owijamy je folią spożywczą i odkładamy na 20 minut, a następnie wałkujemy i wykrawamy krążki, z których lepimy pierogi.
Wypróbuj też przepisy na miodowo-musztardowe ogórki konserwowe i szybką, uproszczoną karpatkę.