Smakosze.pl
Podpal liść laurowy i zobacz, co się stanie

Canva Pro (PamWalker68, Getty Images)

Niesamowite efekty podpalenia liścia laurowego

12 Maja 2021

Autor tekstu:

Dominika Wilk

Udostępnij:

Liść laurowy podpalony w zaciszu domowym niesamowicie na Ciebie wpłynie. Na efekty nie trzeba długo czekać. Już po 10 minutach od poczujesz relaksacyjne właściwości dymu. Jeśli miałeś ciężki dzień, to najlepsze, co możesz zafundować swojemu organizmowi.

Liść laurowy od starożytności był wykorzystywany przez Rzymian i Greków, którzy używali go na wiele różnych sposobów. Dawniej był symbolem zwycięstwa, noszono go na głowach jako znak zwycięstwa, a także stosowano w lecznictwie czy kuchni.

Dzisiaj korzystamy z niego głównie jako przyprawy, która nadaje szlachetny smak potrawom. Jego właściwości mogą być jednak spożytkowane w zupełnie inny sposób, o którym już dawno zapomniano.

Niesamowite właściwości liścia laurowego

Liść laurowy traktujemy przeważnie po macoszemu, głównie jako dodatek do zup. Tymczasem ma on niesamowite właściwości, o których większość osób nawet nie zdaje sobie sprawy.

Jednym z popularniejszych napojów z liści laurowych jest wywar, który łagodzi uciążliwe bóle stawów. Wystarczy tylko 7 dni kuracji tym specyfikiem, by zobaczyć pierwsze efekty. 

Na co pomaga liść laurowy?

Współczesne badania wykazały, że liście laurowe mają działanie uspokajające. Wypity z nich napar pomoże ukoić zszargane nerwy oraz zrelaksować się po dniu pełnym dużych stresów.

Laur może łagodzić ból, działać przeciwzapalnie i zwalczać kamienie nerkowe. Olejki eteryczne w roślinie są świetnym środkiem bakteriobójczym, a zawarty w nich cyneol redukuje objawy przeziębienia i grypy.

Źródło: Pixabay/ kropekk_pl

Co się stanie, gdy podpalisz liść laurowy?

Poza zwyczajowymi sposobami przyjmowania liści w postaci przyprawy, naparu lub nalewki możemy je także palić. Potrzebujemy jedynie zapalniczki, ognioodpornego naczynia, na przykład garnka oraz ususzonych liści.

Wystarczy podpalić końcówkę liścia i swobodnie dać mu się spalać. Cały proces wykonać wyjątkowo ostrożnie, ponieważ laur zajmuje się ogniem błyskawicznie i łatwo można się sparzyć. Zdecydowanie nie można pozwolić wykonywać tej czynności dzieciom. 

Już po 10 minutach odczujemy relaksacyjne działanie dymu z liścia laurowego. Woń pomaga łagodzić stres oraz ściąga napięcie z mięśni, co pozwala swobodnie zrelaksować się w domowym zaciszu. Za taki efekt odpowiada metoksyeugenol, który działa uspokajająco.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Kobiece Inspiracje, Kobieta Onet

Zapraszamy na nasz Instagram

Dominika WilkAutor

Redaktor Dominika Wilk

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Jak rozmrozić filet z ryby w 5 minut?

Czytaj więcej >

Porady

Jak wyczyścić przypaloną patelnię?

Czytaj więcej >

Porady

Jak zagęścić pomidorową, żeby nie była tłusta?

Czytaj więcej >
zbieranie grzybów

Porady

Jakich zasad przestrzegać podczas grzybobrania?

Czytaj więcej >
kawa z przyprawami

Porady

Dlaczego warto dodać do kawy kurkumę?

Czytaj więcej >
Otwieranie słoika

Porady

Jak z łatwością otworzyć słoik?

Czytaj więcej >