Smakosze.pl
Białe trufle

Canva / halfpoint

Szczęśliwe znalezisko polskiego grzybiarza

18 Sierpnia 2021

(Ostatnia zmiana: 21 Września 2021)

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

W lesie można natknąć się na różnego rodzaju znaleziska. Przeważnie smakosze oczekują, że podczas wyprawy napotkają przepyszne grzyby. Pan Jakub nie spodziewał się, że jego oczom ukarze się jeden z najcenniejszych leśnych skarbów. Grzybiarz znalazł białe trufle, których cena za kilogram może wynosić nawet 30 tysięcy złotych.

Nie da się ukryć, że wielu smakoszy z miłą chęcią udaje się do okolicznych lasów w poszukiwaniu przepysznych grzybów. Niekiedy grzybiarze mogą znaleźć bardzo cenne specjały. Przekonał się o tym pan Jakub z Małopolski.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Drogocenne grzyby w polskich lasach

Bez wątpienia grzyby są bliskie sercom miłośników swojskiej kuchni. Wszakże wykorzystujemy je w rozmaitych potrawach, które potrafią przyprawiać o szybsze bicie serca. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na wyborną jajecznicę z kurkami.

Zazwyczaj największą radość u grzybiarzy wywołują przepyszne borowiki. Niektóre ich odmiany zagościły już w polskich lasach. Jednak najwięksi szczęściarze mogą natknąć się na znacznie cenniejsze grzyby.

Pan Jakub z małopolskiej Pyzówki wybrał się na grzybobranie, które zaowocowało wyjątkowym znaleziskiem. Okazuje się, że mężczyzna znalazł drogocenne białe trufle. Grzyby są warte prawdziwą fortunę.

Surówka z marchewki i chrzanu

Soczysta, a zarazem chrupiąca szybka surówka z marchewki

CZYTAJ DALEJ

- Ceny trufli sięgają nawet do 30 tysięcy złotych za kilogram. Oczywiście, nie wszystkie są tak drogie. Kulinarnie liczą się jedynie niektóre gatunki, a ich owocniki muszą być w doskonałym stanie. Najtańsze na rynku trufle kosztują nieco ponad złotówkę. Za 1 gram - wyjaśniła pani Sylwia przytaczana przez portal O2, która poinformowała Tygodnik Podhalański o niecodziennym znalezisku.

Trufle cenniejsze od złota

Warto nadmienić, że najwyższej jakości trufle są cenniejsze nawet od złota i sprzedawane są na specjalnych aukcjach. Wszystko dlatego, że owe grzyby są bardzo trudne do znalezienia. Fakt ten potwierdzają Lasy Państwowe.

- Dojrzałe owocniki wabią zapachem zwierzęta. Owady, takie jak np. mucha czy chrząszcze należące do rodziny grzybinkowatych odbywają część swojego cyklu rozwojowego w owocnikach trufli. Dla cierpliwych i posiadających orli wzrok obserwacja tych owadów i podążanie za nimi prowadzi prosto do miejsca, gdzie znajdują się trufle - można wyczytać na stronie Lasów Państwowych, na którą powołuje się portal O2.

Trzeba przyznać, że pan Jakub jest prawdziwym szczęściarzem. Mało który grzybiarz może poszczycić się odnalezieniem białych trufli w polskich lasach. Niewykluczone, że tego typu doniesienia będą pojawiały się coraz częściej. Wszakże sezon na grzyby jeszcze trwa.

Białe trufle

Białe trufle

Canva / dp3010

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub KossakowskiAutor

Wydawca serwisu Smakosze. Już od najmłodszych lat fascynowały mnie szeroko pojęte kulinaria. Istnieje wiele możliwości różnorodnych połączeń smakowych, tym samym podczas kuchennych poczynań nie ma miejsca na nudę. Chętnie opracowuję swoje własne przepisy na smakołyki. W kuchni lubię eksperymentować, jednak wychodzę również z założenia, że warto kierować się sprawdzonymi sposobami, które niejednokrotnie wprawiały nasze kubki smakowe w stan ekstazy. Prywatnie preferuję proste oraz bezmięsne potrawy i jestem otwarty na rozmaite nowości. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Smutne doniesienia cukierników przed tłustym czwartkiem

Czytaj więcej >

Produkty

Jak wybrać dobrej jakości wędlinę w sklepie?

Czytaj więcej >
brukiew

Produkty

Dlaczego warto jeść brukiew i jak ją przyrządzić?

Czytaj więcej >
proszek do pieczenia

Produkty

Czym różni się soda od proszku do pieczenia?

Czytaj więcej >
czarny bez

Produkty

Dlaczego warto zimą sięgać po syrop z czarnego bzu?

Czytaj więcej >

Produkty

Czym jest biały nalot na czekoladzie?

Czytaj więcej >