Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Szczęśliwe znalezisko polskiego grzybiarza
Jakub Kossakowski
Jakub Kossakowski 18.08.2021 02:00

Szczęśliwe znalezisko polskiego grzybiarza

Białe trufle
Canva / halfpoint

W lesie można natknąć się na różnego rodzaju znaleziska. Przeważnie smakosze oczekują, że podczas wyprawy napotkają przepyszne grzyby. Pan Jakub nie spodziewał się, że jego oczom ukarze się jeden z najcenniejszych leśnych skarbów. Grzybiarz znalazł białe trufle, których cena za kilogram może wynosić nawet 30 tysięcy złotych.

Nie da się ukryć, że wielu smakoszy z miłą chęcią udaje się do okolicznych lasów w poszukiwaniu przepysznych grzybów. Niekiedy grzybiarze mogą znaleźć bardzo cenne specjały. Przekonał się o tym pan Jakub z Małopolski.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Drogocenne grzyby w polskich lasach

Bez wątpienia grzyby są bliskie sercom miłośników swojskiej kuchni. Wszakże wykorzystujemy je w rozmaitych potrawach, które potrafią przyprawiać o szybsze bicie serca. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na wyborną jajecznicę z kurkami.

Zazwyczaj największą radość u grzybiarzy wywołują przepyszne borowiki. Niektóre ich odmiany zagościły już w polskich lasach. Jednak najwięksi szczęściarze mogą natknąć się na znacznie cenniejsze grzyby.

Pan Jakub z małopolskiej Pyzówki wybrał się na grzybobranie, które zaowocowało wyjątkowym znaleziskiem. Okazuje się, że mężczyzna znalazł drogocenne białe trufle. Grzyby są warte prawdziwą fortunę.

- Ceny trufli sięgają nawet do 30 tysięcy złotych za kilogram. Oczywiście, nie wszystkie są tak drogie. Kulinarnie liczą się jedynie niektóre gatunki, a ich owocniki muszą być w doskonałym stanie. Najtańsze na rynku trufle kosztują nieco ponad złotówkę. Za 1 gram - wyjaśniła pani Sylwia przytaczana przez portal O2, która poinformowała Tygodnik Podhalański o niecodziennym znalezisku.

Trufle cenniejsze od złota

Warto nadmienić, że najwyższej jakości trufle są cenniejsze nawet od złota i sprzedawane są na specjalnych aukcjach. Wszystko dlatego, że owe grzyby są bardzo trudne do znalezienia. Fakt ten potwierdzają Lasy Państwowe.

- Dojrzałe owocniki wabią zapachem zwierzęta. Owady, takie jak np. mucha czy chrząszcze należące do rodziny grzybinkowatych odbywają część swojego cyklu rozwojowego w owocnikach trufli. Dla cierpliwych i posiadających orli wzrok obserwacja tych owadów i podążanie za nimi prowadzi prosto do miejsca, gdzie znajdują się trufle - można wyczytać na stronie Lasów Państwowych, na którą powołuje się portal O2.

Trzeba przyznać, że pan Jakub jest prawdziwym szczęściarzem. Mało który grzybiarz może poszczycić się odnalezieniem białych trufli w polskich lasach. Niewykluczone, że tego typu doniesienia będą pojawiały się coraz częściej. Wszakże sezon na grzyby jeszcze trwa.

Białe trufle
Białe trufle

Canva / dp3010

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: O2

Zapraszamy na nasz Instagram