Smakosze.pl
Białe trufle

Canva / halfpoint

Szczęśliwe znalezisko polskiego grzybiarza

18 Sierpnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

W lesie można natknąć się na różnego rodzaju znaleziska. Przeważnie smakosze oczekują, że podczas wyprawy napotkają przepyszne grzyby. Pan Jakub nie spodziewał się, że jego oczom ukarze się jeden z najcenniejszych leśnych skarbów. Grzybiarz znalazł białe trufle, których cena z kilogram może wynosić nawet 30 tysięcy złotych.

Nie da się ukryć, że wielu smakoszy z miłą chęcią udaje się do okolicznych lasów w poszukiwaniu przepysznych grzybów. Niekiedy grzybiarze mogą znaleźć bardzo cenne specjały. Przekonał się o tym pan Jakub z Małopolski.

Dalsza część artykułu znajduje się pod filmem:

Drogocenne grzyby w polskich lasach

Bez wątpienia grzyby są bliskie sercom miłośników swojskiej kuchni. Wszakże wykorzystujemy je w rozmaitych potrawach, które potrafią przyprawiać o szybsze bicie serca. Jakiś czas temu przedstawialiśmy przepis na wyborną jajecznicę z kurkami.

Zazwyczaj największą radość u grzybiarzy wywołują przepyszne borowiki. Niektóre ich odmiany zagościły już w polskich lasach. Jednak najwięksi szczęściarze mogą natknąć się na znacznie cenniejsze grzyby.

Pan Jakub z małopolskiej Pyzówki wybrał się na grzybobranie, które zaowocowało wyjątkowym znaleziskiem. Okazuje się, że mężczyzna znalazł drogocenne białe trufle. Grzyby są warte prawdziwą fortunę.

Surówka z marchewki i chrzanu

Soczysta, a zarazem chrupiąca szybka surówka z marchewki

CZYTAJ DALEJ

- Ceny trufli sięgają nawet do 30 tysięcy złotych za kilogram. Oczywiście, nie wszystkie są tak drogie. Kulinarnie liczą się jedynie niektóre gatunki, a ich owocniki muszą być w doskonałym stanie. Najtańsze na rynku trufle kosztują nieco ponad złotówkę. Za 1 gram - wyjaśniła pani Sylwia przytaczana przez portal O2, która poinformowała Tygodnik Podhalański o niecodziennym znalezisku.

Trufle cenniejsze od złota

Warto nadmienić, że najwyższej jakości trufle są cenniejsze nawet od złota i sprzedawane są na specjalnych aukcjach. Wszystko dlatego, że owe grzyby są bardzo trudne do znalezienia. Fakt ten potwierdzają Lasy Państwowe.

- Dojrzałe owocniki wabią zapachem zwierzęta. Owady, takie jak np. mucha czy chrząszcze należące do rodziny grzybinkowatych odbywają część swojego cyklu rozwojowego w owocnikach trufli. Dla cierpliwych i posiadających orli wzrok obserwacja tych owadów i podążanie za nimi prowadzi prosto do miejsca, gdzie znajdują się trufle - można wyczytać na stronie Lasów Państwowych, na którą powołuje się portal O2.

Trzeba przyznać, że pan Jakub jest prawdziwym szczęściarzem. Mało który grzybiarz może poszczycić się odnalezieniem białych trufli w polskich lasach. Niewykluczone, że tego typu doniesienia będą pojawiały się coraz częściej. Wszakże sezon na grzyby jeszcze trwa.

Białe trufle

Białe trufle

Canva / dp3010

Jak dobrze znasz tradycyjne, polskie potrawy? Tylko geniusz zdobędzie komplet punktów

Pytanie 1 z 9

Farsz w pierogach ruskich musi zawierać

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: O2

Zapraszamy na nasz Instagram

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Produkty

Luksusowy sprzęt kuchenny w ofercie Lidla

Czytaj więcej >

Produkty

Jak rozpoznać dobre oscypki?

Czytaj więcej >

Produkty

Gdzie na grzyby we wrześniu?

Czytaj więcej >
Vibovit jest jednym ze smaków dzieciństwa

Produkty

Niezapomniany smak dzieciństwa: Vibovit

Czytaj więcej >
Kartacze są przepyszne

Produkty

Niezawodny przepis na kultowe kartacze

Czytaj więcej >

Produkty

GIS ostrzega przed partiami lodów z Biedronki

Czytaj więcej >