O tej godzinie zaświeci pierwsza gwiazdka. Wiemy, gdzie wigilia zacznie się najwcześniej
O której godzinie usiąść do wieczerzy wigilijnej? W wielu domach to pora, którą reguluje tempo świątecznych przygotowań. Jednak zgodnie z tradycją, Wigilię powinniśmy rozpocząć, gdy zaświeci pierwsza gwiazdka. Wiemy, kiedy dokładnie to nastąpi.
Pierwsza gwiazdka w Wigilię
Już 24 grudnia podzielimy się opłatkiem, usiądziemy do Wigilii i zaczniemy świętowanie Bożego Narodzenia. Jednak zanim to nastąpi, warto wyjrzeć przez okno. Wszystko po to, by wypatrywać pierwszej gwiazdki. Ten zwyczaj związany jest z Gwiazdą Betlejemską, która pojawiła się podczas narodzin Jezusa i prowadziła Trzech Króli do stajenki.
Gwiazdka często króluje na szczycie bożonarodzeniowej choinki. Ma symbolizować też i ułatwić drogę do domu zagubionym wędrowcom. 24 grudnia wielu z nas będzie wypatrywać tej pierwszej gwiazdki. Jednak warto pamiętać, że tego dnia pierwszym punktem, który rozświetli niebo, będzie nie gwiazda, a planeta.
W moim domu na święta królują śledzie po cygańsku. Sekret tkwi w prostym, ale wyrazistym sosieO której godzinie zaświeci pierwsza gwiazdka?
W tym roku rolę pierwszej gwizdki przyjmie Jowisz. Jest to największa planeta układu słonecznego. 24 grudnia Słońce zajdzie o godzinie 15:30. Pierwszych jasnych punktów na niebie możemy spodziewać się już pół godziny później. Jeśli niebo będzie zachmurzona, to obserwacja będzie dość trudna.
Dokładne określenie czasu, kiedy ma pojawić się pierwsza gwiazdka, wynika z położenia geograficznego. Zatem pierwsi do wigilijnych stołów zasiądą mieszkańcy Polski północno-wschodniej. Ostatni Wigilię zaczną Polacy z zachodu i południa kraju. Różnice wynoszą jednak od kilku do kilkunastu minut.
Świętowanie czas zacząć
Przyjmuje się, że do Wigilii możemy zacząć, gdy zapadnie zmrok. Tego możemy spodziewać się już około godziny 16. To dość wczesna pora i w wielu domach mogą trwać jeszcze ostatnie świąteczne przygotowania. O tej porze pojawi się też pierwsza gwiazdka na niebie.
Jednak wszystko zależy od rodzinnych ustaleń. Tego dnia nie warto spieszyć się i denerwować. Do wieczerzy wigilijnej zasiądźmy, gdy będziemy już gotowi i kiedy nam to odpowiada. Cieszmy się obecnością bliskich i świąteczną atmosferą. Taki dzień jest tylko raz w roku. Pisaliśmy o tym, w jaki sposób wyfiletować karpia. Polecaliśmy przepis Roberta Makłowicza na kompot z suszu.
Źródło: interia.pl