Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Makłowicz dorzuca je do kompotu z suszu. Żaden składnik tak nie podkręca jego właściwości
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 22.12.2023 21:38

Makłowicz dorzuca je do kompotu z suszu. Żaden składnik tak nie podkręca jego właściwości

kompot z suszu
canva i facebook/Robert <akłowicz

Robert Makłowicz, niekwestionowany autorytet kulinarnych tradycji naszej części Europy, jest jedną z tych osób, których można ślepo słuchać jeśli chodzi o potrawy wigilijne. Dlatego warto zainteresować się nieoczekiwanym dodatkiem w jego kompocie z suszu.

Tradycyjny wigilijny kompot z suszu

Kiedy suszymy owoce, zamykamy w nich smaki, które odzyskujemy gotując kompot. Podobnie jak w wypadku grzybów warto więc postarać się odpowiednio go wydobyć. Każda gospodyni ma na to swoje sposoby.

Do sekretów należy skład suszu owocowego, którego używamy. Najważniejsze są, jak wiadomo, suszone śliwki i gruszki. Można je ususzyć samodzielnie, by być pewnym, że mamy produkt najwyższej jakości.

Projekt bez nazwy-16.jpg
fot. Canva
Ten bigos zrobisz w 30 minut, sekret tkwi w kapuście. Większość Polaków nawet by o niej nie pomyślała

Kompoty z suszonych owoców

Jednak często wśród “magicznych składników” kompotu znajdują się przyprawy, które podkręcają jego smak. Tak jest też w wypadku kompotu z przepisu Roberta Makłowicza.

Przyznał się on do stosowania nietypowej przyprawy – goździków i jest to genialne rozwiązanie. Te niepozorne drobinki nie tylko mają niepodrabialny smak, lecz także mają działanie zdrowotne włącznie z tym, że lagodzą ból, obniżają ciśnienie i działają przeciwzapalnie.

Składniki

  • 200 g suszu owocowego
  • 200 g suszonych śliwek oprócz powyższego
  • Kawałek skórki ze świeżej cytryny
  • kora cynamonowa
  • kilka goździków
  • cukier lub miód
  • sok z cytryny

Jak przygotować kompot z suszu?

Ten wigilijny napój należy przygotowywać odpowiednio wcześniej, by zdążył nabrać odpowiedniej mocy. Owoce gotujemy w wodzie do miękkości, próbując kompotu, czy ma już dobry smak.

Skórkę cytryny można zetrzeć lub wrzucić ją do garnka w większych kawałkach. Próbować i ewentualnie dosłodzić do smaku. Odstawić do przegryzienia się smaków i podawać jako pyszny napój ułatwiający trawienie.

 

Projekt bez nazwy-17.jpg
fot. Canva