Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Od lat robię ten turecki dżem z pigwy. Cudownie rozgrzewa i doskonale smakuje

Od lat robię ten turecki dżem z pigwy. Cudownie rozgrzewa i doskonale smakuje

Turecki dżem z pigwy
canva/sabyna75

Turecki dżem z pigwy jest fenomenalny. Kwaskowy wyrób przygotowuję już od dawna. Uwielbiam go za dodatek korzennych przypraw i z powodzeniem dodaję do deserów.

Przyprawy wzbogacą dżem z pigwy

Smak pigwy zazwyczaj trzeba przełamać cukrem. Kwaskowy owoc zyska także wtedy, gdy połączymy go z mniej oczywistymi przyprawami. W recepturze na turecki dżem wrzucimy goździki i cynamon. Efekty zachwycą.

Składniki:

  • 1,5 kg pigwy
  • 1 cytryna
  • 125 ml wody
  • 1 kg cukru
  • 5 goździków
  • 1 laska cynamonu

Korzenne przyprawy sprawiają, że pigwa nabiera niesamowitego aromatu. Ich dodanie wcale nie komplikuje wykonania. Pełną instrukcję znajdziecie w dalszej części artykułu.

Korzenne dodatki do dżemu z pigwy.jpg
canva/Ayliz Akgun
Żaden colesław, żadne klasyczne surówki. Okrasa podaje schabowe z nietypowo przyrządzoną kapustą

Jak zrobić dżem z pigwy? Turecka receptura jest znakomita

Zaczynam od umycia owoców. Następnie obieram pigwę ze skórki i usuwam nasiona. Teraz kroje ją na małe kawałki i wrzucam do płaskiego rondla. Wsypuję cukier. Wlewam też wodę oraz sok wyciśnięty z całej cytryny.

Na koniec wrzucam cynamon oraz goździki i zaczynam gotowanie. Gdy dżem z pigwy zacznie wrzeć, zmniejszam moc palnika. Smażę zawartość naczynia przez 50-60 minut, mieszając od czasu do czasu. Pod koniec gotowania trzeba to robić dość często.

Gdy już wyrób uzyska gęstą konsystencję i ściemnieje, usuwam przyprawy w kawałku i przenoszę go do czystych słoików. Naczynia zakręcam i ustawiam do góry dnem. Chłodne przenoszę do spiżarki.

Wskazówka: bardzo gładki dżem uzyskamy, jeśli w połowie gotowania przetrzemy go przez sitko lub zblendujemy.

Do czego wykorzystać turecki dżem z pigwy?

Specjał o wyjątkowym aromacie polecam do naleśników i placków na słodko. Z powodzeniem też wykorzystacie go do przełożenia ciast na bazie biszkoptu, zastępując m.in. dżem z czarnej porzeczki.

Na naszej stronie inne przepisy na owocowe rarytasy. Oprócz dżemu z pigwy warto zrobić także sok z aronii. Sprawdźcie też prosty patent na maliny syropie — są idealne do deserów i rozgrzewającej herbaty.

Turecki dżem z pigwy jest pyszny.jpg
canva/Proformabooks