Smakosze.pl
Cukier w produktach dla dzieci

Canva.com / Kzenon

Ogromna ilość cukru w produktach dla dzieci

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Cukier bez wątpienia często gości w rozmaitych smakołykach. Warto na niego zwracać uwagę, ponieważ u dzieci może przyczyniać się do nadpobudliwości, problemów z koncentracją oraz wywoływać agresję. Okazuje się, że nawet produkty, które często dajemy pociechom, zawierają zbyt wiele cukru. Niektóre z nich mają w składzie równowartość 46 łyżeczek.

W Dzień Dziecka chętnie dajemy naszym pociechom słodycze i różne pyszności. Nie da się ukryć, że cukier nie należy do zdrowych produktów spożywczych. Przyczynia się on między innymi do cukrzycy i otyłości. Bez wątpienia lepiej na niego uważać. Dziennikarka portalu Money wzięła pod lupę specjały, które często goszczą na naszych stołach. Sięgają po nie nawet dzieci. 

Produkty dla dzieci wzbogacone o cukier

Dieta dzieci z pewnością powinna być odpowiednio zbilansowana. Wielu rodziców i dziadków chcąc zapewnić pociechom odrobinę radości, daje im rozmaite przekąski, które charakteryzują się słodkim smakiem.

Słodycze przeważnie kojarzą nam się z przekąskami dla dzieci. Mowa, chociażby o żelkach, batonikach i jogurtach. Część tego typu produktów już samym wyglądem opakowania sugeruje, że są przeznaczone właśnie dla najmłodszych.

Dzień Dziecka już niebawem. Niektórzy właśnie wtedy obdarowują swoje pociechy łakociami. Dziennikarka portalu Money przeanalizowała skład niektórych popularnych produktów. To na co się natknęła, może przyprawić o zawrót głowy.

Dzieci z miłą chęcią jadają na śniadanie słodkie kremy kanapkowe. Okazuje się, że opakowanie takiego smarowidła o pojemności 400 g zawiera około 46 łyżeczek cukru. Już jedna porcja jest równowartością 1,5 łyżeczki cukru.

Nie można zapomnieć o tym, że zgodnie z zaleceniami WHO dziecko w ciągu dnia nie powinno jadać więcej niż 3 łyżeczek cukru. Wystarcza dwie kanapki ze słodkim kremem, by wyczerpać ten limit. Na jakie jeszcze produkty lepiej uważać?

(Canva / hxdyl)

Cukier w popularnych smakołykach

Z całą pewnością dzieci uwielbiają takie przekąski jak piankowe żelki. Mało kto spodziewałby się, że w ich składzie jest aż tyle cukru. W porcji o masie 100 g można znaleźć ponad 13 łyżeczek tego dodatku. Trzy pierwsze miejsca w składzie zajmują syrop glukozowy, cukier i dekstroza.

Jakiś czas temu wyjaśnialiśmy, dlaczego w środku Kinder Niespodzianki znajduje się żółta kapsułka. Dziennikarka wzięła pod lupę również tę przekąskę. Okazuje się, że nawet tak niewielka ilość czekolady dostarcza równowartości 2 łyżeczek cukru.

Desery jogurtowe mogą wydawać się zdrowszą alternatywa dla tradycyjnych łakoci. Jednak lepiej dokładnie przyglądać się ich składom. W przeanalizowanym przez dziennikarkę portalu Money produkcie znajdowały się ponad 3 łyżeczki cukru.

Jedną z metod walki z nadmierną ilością cukru w codziennej diecie, jest podatek cukrowy. Już wcześniej wspominaliśmy o tym, jak wpłynął na skład słodzonych napojów. Jednak nic nie zastąpi rozsądnego wybierania tego, co ląduje na naszych talerzach. Analizowanie składu jest podstawą, która pozwoli uniknąć przykrych problemów zdrowotnych.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: Money

Podobne artykuły

Plastikowe opakowania

Produkty

Od 1 lipca ze sklepów znikają plastikowe opakowania

Czytaj więcej >
1000-letnie jajo kury

Produkty

Niesamowite, 1000-letnie jajko znalezione w Izraelu

Czytaj więcej >
Zdrowe jedzenie dla dzieci

Produkty

Rząd obniża stawki dla dostawców. Zdrowa żywność w szkołach pod znakiem zapytania

Czytaj więcej >

Produkty

Dlaczego warto skusić się na flądrę bałtycką?

Czytaj więcej >
Kobieta pracująca na zbiorze truskawek

Produkty

Podwyżki płac dla zbierających truskawki

Czytaj więcej >

Produkty

Najniższa cena truskawek w sezonie, tylko jeden warunek

Czytaj więcej >