Smakosze.pl
Rosół i kwestia warzyw

Canva.com / mikafotostok

Warzywa do rosołu wrzucamy w całości czy pokrojone?

29 Maja 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Rosół niejednokrotnie przyprawiał nas o szybsze bicie serca. Na idealną zupę składa się wiele czynników. Jednym z nich jest kwestia warzywnych dodatków. Mało kto zdaje sobie sprawę, że od tego, czy je pokroimy, zależy między innymi klarowność rosołu.

Smakowity rosół jest absolutną klasyką naszej rodzimej kuchni. Nietrudno natknąć się na smakoszy, którzy z miłą chęcią spałaszowaliby kulinarny szlagier. W każdym domostwie rosół przygotowuje się odrobinę inaczej.

Czy warzywa na rosół należy pokroić?

Rosół wiele razy gościł na naszym portalu. Jakiś czas temu prezentowaliśmy przepis na klasyczne wydanie tej uwielbianej zupy. Dziś skupimy się w znacznej mierze na kwestii warzywnych dodatków. Okazuje się, że wiele od nich zależy.

Bez wątpienia warzywa w rosole odgrywają niezwykle istotną rolę. To właśnie od nich zależy w znacznej mierze smak naszej zupy. Niektórzy dodają je do wywaru w całości, jednak inni decydują się na ich rozdrobnienie. Która metoda jest lepsza?

Każda z metod ma swoje zalety. W związku z tym niełatwo rozstrzygnąć, która z nich sprawdza się lepiej. W związku z tym załóżmy, że perfekcyjny rosół powinien charakteryzować się nienaganną klarownością.

Klarowny rosół z całą pewnością jest nie lada pokusą dla smakoszy. Taki efekt o wiele łatwiej osiągnąć, jeśli warzywa dodamy do wywaru w całości. Wiąże się to z koniecznością dłuższego gotowania. Nie od dziś wiadomo, że kulinarny sukces wymaga cierpliwości.

Warzywa dodane do rosołu w całości wolniej uwalniają swoje nuty smakowe. Tym samym gotowanie powinno trwać przez minimum cztery godziny. Oczywiście rosół musimy gotować na małym ogniu tak, aby cały czas delikatnie pykał.

(Canva / Foodiesfeed)

Jakie zalety mają pokrojone warzywa?

Oczywiście warzywa pokrojone na kawałki, również mają swoje plusy. W takiej sytuacji rosół gotuje się znacznie szybciej. Niestety nie będzie on równie klarowny, jednak jeśli mamy mało czasu to warto pamiętać, że pokrojenie warzyw usprawni cały proces.

Musimy mieć na uwadze, że warzywa nie powinny być pokrojone zbyt drobno. Wówczas rosół może okazać się kompletną klapą. Najlepiej włoszczyznę podzielić na ćwiartki. Później z łatwością przyrządzimy z niej kultową sałatkę jarzynową lub inny specjał. Dobrym wyborem jest, chociażby pasztet

Jak widać, rosół można przyrządzić na wiele sposobów. Wiele zależy od tego, na jakim efekcie nam zależy. Najbardziej kusząca zupa wyjdzie nam wówczas, gdy warzywa dodamy w całości. Z kolei zalatani smakosze mogą korzystać z pokrojonych dodatków.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: O2; Money

Jakub Kossakowski

Jestem absolwentem takich kierunków studiów jak psychopedagogika kreatywności i edukacja międzykulturowa. Fascynuje mnie otaczający świat, który najlepiej można poznać dzięki nauce. Za swoją pasję uznaję kulturę i sztukę. Głównie tą dotyczącą fonii i obrazu. Kulinaria również odgrywają istotną rolę w moim życiu i chętnie eksperymentuję w kuchni. Wcześniej pisałem treści dla portalu Pikio. Od jakiegoś czasu jestem związany z redakcją Smakoszy. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Porady

Dlaczego warto iść na grzyby o świcie?

Czytaj więcej >
zupa ogórkowa

Porady

Jak zrobić bardzo gęstą i pożywną zupę ogórkową?

Czytaj więcej >

Porady

Jak długo należy gotować leśne grzyby?

Czytaj więcej >
czasznica olbrzymia

Porady

Niezwykły grzyb w polskich lasach

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Dlaczego szefowie kuchni wlewają ocet do rosołu?

Czytaj więcej >

Porady

Kiedy należy dodawać śmietanę do zupy?

Czytaj więcej >