Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała
Adam Moskal
Adam Moskal 20.06.2021 02:00

Ogromne zmiany we wszystkich produktach. Unia Europejska już zdecydowała

wegetariańskiego deluxe (8)
Danilin, Getty Images Signature

Unia Europejska planuje zmienić etykiety produktów spożywczych w taki sposób, aby zmniejszyć marnowanie żywności. Obecnie aż 88 ml ton jedzenia marnuje się rocznie w całej UE, z czego 8,8 mln ton z powodu złej interpretacji informacji zawartych na etykiecie. Modyfikacji mają ulec zwroty "termin przydatności do spożycia" oraz "data minimalnej trwałości".

Produkty spożywcze muszą mieć na etykietach zawarte wiele najróżniejszych informacji, aby konsument dokładnie wiedział co je. Poza składem czy sposobem przygotowania bardzo istotnym elementem są daty.

Producenci wykorzystują najczęściej dwa zwroty, które pozwalają klientom ocenę, czy dany towar nadaje się jeszcze do spożycia. Są nimi "termin przydatności do spożycia" oraz "data minimalnej trwałości", które, jak się okazuje, wcale nie oznaczają tego samego.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej:

Etykiety produktów mogą się zmienić

Do 2023 roku UE planuje, aby ograniczyć marnotrawstwo żywności przynajmniej o połowę, dlatego wdrażane są różne rozwiązania, które pozwalają osiągnąć ten cel. Jednym z nich jest wprowadzenie zmian w zapisie dat na etykietach.

Dla wielu ludzi data na etykiecie oznacza dokładnie to samo, niezależnie od tego, w jaki sposób została zapisana. Termin przydatności do spożycia oznacza, że przeterminowany produkt może nam zaszkodzić i lepiej go zutylizować.

Z kolei zwrot "najlepiej spożyć przed" jest jedynie wskazówką dla kupujących. Taki produkt po terminie cały czas jest bezpieczny w spożyciu, jednak jego walory, jak smak, aromat czy konsystencja, mogą być inne niż przed terminem.

Jak będą wyglądały nowe zwroty?

Niektóre państwa członkowskie zaproponowały, aby usunąć oznaczenie "najlepiej spożyć przed" z kilku produktów, które łatwo ocenić na podstawie zapachu, smaku czy wyglądzie. Mogłyby być nimi mąka, kasza, makaron czy herbata.

Jeśli chcesz dowiedzieć się czegoś więcej, zajrzyj do innych naszych newsów. W tym artykule pokazujemy jak wykorzystać pestki po czereśniach, jako remedium na bolące stawy. Ten tekst wyjaśnia, czy można pić kawę w trakcie dużych upałów.

- Najciekawsze wydają się jednak propozycje granicznych oznakowań. Zielone daty minimalnej trwałości i czerwone przydatności do spożycia. Albo też symbole stop, przy datach, po których dany produkt może być szkodliwy - powiedziała w rozmowie z money.pl dr Agnieszka Szymecka-Wesołowska, wspólniczka i współzałożycielka Centrum Prawa Żywnościowego.

Na razie są to jedynie propozycje i pomysły, a finalny stan może okazać się zupełnie inny. Trzeba jednak przyznać, że są to zmiany na plus, które mogą przyczynić się do znacznego ograniczenia marnowania żywności.

wegetariańskiego deluxe
undefined

Źródło: Ryan McVay, Getty Images Pro Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: money.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Tagi: