Jak przechowywać ogórki kiszone, by długo pozostały smaczne i jędrne?
Ogórki kiszone to przetwory, które praktycznie wszyscy przygotowujemy w domu. Nie ma nic lepszego od domowych kiszonek w chłodne, zimowe dni. Ogórki są wyśmienitym dodatkiem do obiadu. Musimy jednak odpowiednio je przechowywać, żeby zachowały jędrność i pozostały smaczne przez wiele miesięcy.
Nie tylko nieprawidłowe przygotowywanie czy rodzaj ogórków ma wpływ na szybkie psucie. Ogórki kiszone szybko zmiękną i spleśnieją, kiedy będziemy przechowywać je w niewłaściwym miejscu w zbyt wysokiej temperaturze. Im bowiem wyższa temperatura pomieszczenia, tym szybszy proces namnażania się bakterii i pleśni.
Bardzo ważne jest również odpowiednie przechowywanie otwartego już słoika z ogórkami. Jeśli zachowamy wszystkie zasady, ogórki po otwarciu będą smaczne i jędrne nawet przez miesiąc, a my wykorzystamy je np. do zupy ogórkowej lub podamy do naszego ulubionego dania.
Już po kilku dniach po przygotowaniu ogórków kiszonych woda zaczyna mętnieć, a na ogórkach pojawia się biały nalot. To zupełnie naturalne zjawiska, które są związane z procesem fermentacji i powstawaniem kwasu mlekowego.
Jak należy przechowywać ogórki kiszone?
Ogórki kiszone przechowujmy w szczelnie zamkniętych słoikach. Jeśli słoiki nie są dobrze zamknięte, ogórki bardzo szybko się zepsują. Przetwory wkrótce po ukiszeniu wstawmy do spiżarni lub piwnicy.
Ogórki muszą być przechowywane w chłodnym, zacienionym miejscu w stosunkowo niskiej temperaturze, najlepiej około 5-6 st. C. Dzięki temu pozostaną smaczne i jędrne przez wiele miesięcy. Wyższa temperatura przyczynia się do namnażania bakterii, mięknięcia ogórków i ich psucia.
Jak długo możemy przechowywać otwarty słoik z ogórkami?
Wiele osób zastanawia się, jak długo można przechowywać otwarte słoiki z kiszonkami. Napoczęty już słoik z ogórkami przechowujemy w zakręconym słoiku, koniecznie w lodówce. Ogórki będą świeże i smaczne nawet przez 1-3 miesiące od otwarcia słoika.
Pamiętajmy, że ogórki w otwartym słoiku muszą być w całości przykryte zalewą. Jeśli będziemy przechowywać je bez wody, na ogórkach błyskawicznie pojawi się pleśń.
Dowiedz się również, dlaczego ogórki kiszone wychodzą puste w środku. Jeśli Twoje kiszonki się zepsuły, sprawdź, czy nie popełniłeś jednego z poważnych błędów- w tym artykule dowiesz się, dlaczego ogórki mogły się zepsuć.
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:
Chrupiące placki ziemniaczane z cukinią. Biją na głowę klasyczne
Rozpływające się w ustach bitki wołowe. 2 sekrety zapewniają im cudowną miękkość
Źródło: pysznosci