Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Pasztet wegetariański - wyśmienity przepis na bezglutenowy przysmak
Adrianna Szałkowska
Adrianna Szałkowska 25.03.2022 22:52

Pasztet wegetariański - wyśmienity przepis na bezglutenowy przysmak

pasztet wegański
fot. pixabay.com

Chociaż powszechnie uważa się, że pasztet to danie typowo mięsne, jego wegetariańskie odpowiedniki cieszą się coraz większą popularnością. Można przygotować je tak naprawdę na niezliczenie wiele sposobów – z soczewicy, cukinii albo grzybów. Odpowiednio doprawione są doskonałym sposobem na przemycenie porcji warzyw nawet wybrednym.

Pasztet wegetariański – odpowiednik francuskiego przysmaku

Chociaż doskonale znamy pasztet z polskich stołów, pierwsze przepisy na to danie pochodzą już ze starożytnego Rzymu. To jednak Francuzi zasłynęli z doprowadzenia potrawy do perfekcji. W XVI wieku pasztet uchodził za danie luksusowe i podawano go na dworach szlacheckich oraz królewskich. Pasztetnicy – osoby specjalizujące się w przygotowywaniu niezwykłej jakości pasztetu – byli szanowani i hojnie wynagradzani.

Chociaż dawniej pasztet przygotowywano tylko z mięsa, obecnie bez większego problemu znajdziemy całą masę doskonałych i łatwych przepisów na danie wegetariańskie, które jest nie tylko smaczne, ale również zdrowe.

Składniki na przepyszny pasztet wegetariański

Pasztet wegetariański to jedno z prostszych do zrobienia dań. Wystarczy posiadać tylko trochę wolnego czasu, blender i kilka łatwo dostępnych składników. Potrawa jest sycąca, smaczna i przede wszystkim zdrowa. Oto co będzie nam potrzebne:

3 papryki (czerwone, żółte albo zielone – wedle uznania)bakłażancukinia2 cebuleporcja ugotowanego ryżu białego lub brązowego6 ząbków czosnku (lub wedle uznania)puszka białej fasoli (lub 400 g ugotowanej)3 jajkaskrobia ziemniaczanaolejprzyprawy wedle uznania (słodka i ostra papryka, oregano, bazylia, lubczyk, pieprz, sól)

Przepis na pasztet wegetariański

Do przygotowania pysznego bezglutenowego pasztetu warzywnego będziemy potrzebować dużej patelni albo garnka. Nagrzewamy naczynie z dodatkiem kilku łyżek oleju. Gdy garnek nabiera temperatury, obieramy cebulę i kroimy w drobną kostkę. Podsmażamy ją na rozgrzanym tłuszczu z użyciem średniego ognia.

Bakłażana kroimy w ćwiartki. Możemy przygotować go sobie wcześniej, namaczając go w zimnej wodzie z solą przez około 10 minut, by stracił nieco charakterystycznej dla siebie goryczki. Pokrojone warzywo dodajemy do smażącej się cebulki.

Podobnie postępujemy z cukinią – myjemy ją, kroimy ją w półplasterki i dorzucamy do poprzednich składników. Z papryk wykrawamy gniazda nasienne, a następnie dzielimy warzywa na drobne części. Czosnek obieramy, kroimy w plasterki. Wszystko wrzucamy razem do garnka, mieszamy i gotujemy na średnim ogniu około pół godziny.

Ugotowane warzywa wyławiamy z powstałego bulionu – on nie będzie nam potrzebny do przygotowania pasztetu, ale możemy zachować go i wykorzystać jako bazę do zupy. Fasolę z puszki oddzielamy od zalewy. Przygotowujemy sobie także ugotowaną porcję ryżu (porcja to jedna saszetka znajdująca się w opakowaniu).

Miękkie warzywa, odcedzoną fasolę i ugotowany ryż przekładamy do blendera i wszystko razem mielimy. Jeżeli maszyna ma problem – możemy dodać troszkę wody lub bulionu pozostałego z gotowania warzyw, ale nie za dużo – pasztet musi być zwarty. Do powstałej mikstury dodajemy nasze przyprawy i raz jeszcze wszystko razem blendujemy.

Do pasty wbijamy jajka oraz dodajemy 3 łyżki skrobi ziemniaczanej. Mieszamy składniki albo po raz kolejny miksujemy w blenderze, by wszystko ładnie się ze sobą połączyło. Masa powinna być gęsta i dość luźna – danie po upieczeniu stanie się bardziej zwarte.

Nastawiamy piekarnik na 180 stopni. Przygotowujemy sobie foremkę do wypieków, wykładając ją papierem do pieczenia i wlewamy do niej naszą warzywną pastę. Jeśli mamy ochotę, możemy posypać pasztet startym serem, ale nie jest to konieczne – i tak będzie pyszny. Naczynie wkładamy do piekarnika i pieczemy przez około 60 do 80 minut.

Pasztet wegetariański – propozycje podania

Pasztet wegetariański smakuje najlepiej po porządnym wystudzeniu – zyskuje wtedy bardziej gęstą i zwartą konsystencję idealną do krojenia, ale oczywiście możemy zajadać się nim zaraz po wyjęciu z pieca. Wybornie smakuje jako danie podawane z sosem czosnkowym, chrzanowym czy nawet musztardą. Świetnie pasuje także do zdrowych, wegetariańskich kanapek, które zabierzemy ze sobą do pracy czy szkoły. Możliwości jest mnóstwo – wszystko zależy od naszej wyobraźni. Z całą pewnością bezglutenowy pasztet wegetariański podbije serca domowników!