Pasztet z mięsa i włoszczyzny po rosole. Nic się nie zmarnuje
Rosół gotuje się praktycznie co tydzień i za każdym razem pojawia się wtedy pytanie - co zrobić z resztkami po zrobieniu wywaru? Świetnym rozwiązaniem jest przygotowanie domowego pasztetu. Z tego powodu nie warto wyrzucać warzyw i mięsa, gdyż pod postacią pasztetu są pyszne i wyjątkowo pożywne.
Pasztet z resztek po rosole to nie tylko rozwiązanie dla osób lubujących się w zasadach "zero waste". To także świetna propozycja taniego posiłku, ponieważ dodatkowe składniki, które trzeba dołożyć do produktów z zupy, nie kosztują dużo.
Pamiętaj, aby masę doprawić dużą ilością przypraw. Po długim gotowaniu większa część smaku z warzyw i mięsa przeszła do wywaru, więc konieczne jest jej uzupełnienie. Pieprz oraz gałka muszkatołowa w tym przypadku zupełnie wystarczą.
Przepis na pasztet z resztek po rosole
Składniki:
-
1 kg warzyw i mięsa z rosołu
-
3 jajka
-
5 płaskich łyżek bułki tartej
-
łyżeczka soli
-
łyżeczka świeżo mielonego czarnego pieprzu
-
pół łyżeczki gałki muszkatołowej
-
pęczek świeżego szczypiorku
Odcedź warzywa, mięso i inne produkty z bulionu na sitku o drobnych oczkach. Z mięsa bardzo dokładnie wyciągnij wszystkie kości i chrząstki, aby żadna nie została zmielona w maszynce.
Całe mięso przepuść przez maszynkę do mielenia. Po mięsie zmiel również wszystkie wyłowione warzywa. Do masy dodaj surowej jajka, bułkę tartą, przyprawy oraz drobno posiekany szczypiorek.
Wymieszaj wszystkie składniki. Jeśli masa okaże się zbyt sucha, podlej ją odrobiną rosołu. Przełóż ją do brytfanki, wyrównaj u góry i piecz przez 90 minut w piekarniku nagrzanym do 180 stopni Celsjusza. Po przestudzeniu i zawinięciu w folię pasztet przechowywany w lodówce wytrzyma tydzień.
Jeśli masz ochotę na więcej ciekawych informacji ze świata kulinariów, zajrzyj na naszą stronę. Z tego artykułu dowiesz się, jak zrobić bezmięsną babkę ziemniaczaną. Ten tekst zdradza przepis Ewy Wachowicz na niezwykłe gołąbki w żurku.
Źródło zdjęcia: canva/fotokris, Getty Images
Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy
-
Największy błąd podczas smażenia schabowych. Dlatego wychodzą twarde jak kamień
-
Dlaczego warto wrzucić do rosołu kostkę lodu? Efekt robi wrażenie
-
Zachwycający przepis na gołąbki z 1914 roku. Łatwy, szybki i tani obiad
Źródło: aniagotuje