Pieprz i jego zastosowania
Pixabay / Grigorijkalyuzhnyj

Niezwykłe zastosowanie czarnego pieprzu

Pieprz jest przyprawą, bez której nie może się obejść wiele potraw. Charakterystyczny smak nie jest jedyną zaletą. Okazuje się, że pieprz posiada wyjątkowe zastosowania. Dodając go do prania, nasze ubrania nie utracą swojego koloru.

Pieprz i pralka nie są zbyt oczywistym połączeniem. Wsypanie przyprawy do bębna, wielu osobom mogłoby się wydawać co najmniej irracjonalne. Efekty mówią jednak same za siebie. Z pewnością warto wypróbować tę sztuczkę.

Pieprz posiada zaskakujące zastosowania

Dla smakoszy pieprz jest przede wszystkim jedną z podstawowych przypraw. Cechuje się on pikantnym smakiem, który nadaje potrawom wyjątkowych walorów. Niektórzy nie wyobrażają sobie udanego obiadu bez dodatku pieprzu.

Jakiś czas temu wspominaliśmy o tym, że niektóre przyprawy mogą niektórym osobom. Tym razem skoncentrujemy się na zaletach, które skrywa pieprz. Część zastosowań może wywołać spore zaskoczenie.

Mało kto spodziewałby się, że pieprz można wykorzystać również poza kulinariami. Sprawdza się on między innymi w przypadku prania kolorowej odzieży. Dzięki niemu nie będą one blakły. Czasami kolor może wydawać się nawet bardziej intensywny.

Mięso z groźną bakterią w Wielkiej BrytaniiMięso z groźną bakterią w Wielkiej BrytaniiCzytaj dalej

Wystarczy dodać łyżkę ziarenek. Jeżeli będziemy chcieli usunąć pieprz z pralki, wówczas powinniśmy ustawić pralkę na tryb płukania. Nie umieszczajmy w niej wtedy ubrań. Jednak to dopiero początek zastosowań pieprzu.

Jak jeszcze możemy wykorzystać pieprz?

Okazuje się, że pieprz może pomóc nam w walce z nałogami. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu Webniusy, przyprawa pozwala na pohamowanie głodu nikotynowego. Pieprz przyczynia się również do odetkania dróg oddechowych, podczas kataru.

Pieprz możemy wykorzystać jako peeling. Przyprawa dobrze złuszcza naskórek i ma właściwości antyseptyczne. Z kolei olejek pieprzowy znakomicie rozgrzewa mięśnie. Warto go zastosować, jeśli czujemy się obolali.

Warto również zauważyć, że pieprz wspiera procesy trawienne i pracę żołądka oraz jelit. Zgodnie z informacjami opublikowanymi na portalu ABC Zdrowie, przyprawa wspiera także produkcję kwasów żołądkowych.

Z pewnością pieprz warto dodawać do potraw. Nie powinno go zabraknąć w żadnej zupie. Wielbiciele takich specjałów powinni wypróbować przepis na wyjątkowo smakowity krupnik. Zupa w takiej odsłonie potrafi wywołać zachwyt.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródła: Webniusy; ABC Zdrowie

Zapraszam na nasz Instagram

Następny artykuł