Pieprz, obok soli, jest jedną z najczęściej stosowanych przypraw w wielu kuchniach świata. Dodaje potrawom charakterystycznej ostrości.
Jak schudnąć? Wiele osób zadaje sobie to pytanie. Radzimy, by do herbaty dodać popularną przyprawę. Dzięki niej zgubimy zbędne kilogramy i zyskamy smukłą sylwetkę.
Ten niepozorny proszek to nie tylko przyprawa. Okazuje się, że wspomaga także odchudzanie i może zdziałać prawdziwe cuda. Czytaj dalej, a poznasz nie tylko wszystkie zalety pieprzu, ale też jak wykorzystać go w rozmaitych celach. To jeszcze nigdy nie było tak łatwe.
Zbliża się zima, a wraz z nią zwiększa się ryzyko, że szczury będą szukać schronienia w naszych domach. Zamiast sięgać po chemiczne środki, warto wypróbować pieprz, który może skutecznie odstraszyć te niechciane gryzonie.Osobiście zapach i smak pieprzu uwielbiam, dlatego zawsze mam go sporo pod ręką. Co ciekawe, wiele szkodników nie cierpi tej przyprawy. Z tego powodu wykorzystuję ją w ramach odstraszania niezaproszonych lokatorów.
Prezentujemy zdrowy sposób na jajecznicę bez zbędnego tłuszczu. Uwielbiane śniadanie bez trudu przyrządzisz na parze. Tak przygotowana potrawa charakteryzuje się niesamowitą wręcz delikatnością. Koniecznie musisz jej spróbować.Jajka są bardzo wartościowym produktem spożywczym. Smażenie ich na maśle lub oleju sprawia jednak, że robią się zanadto tłuste. Przygotowując jajecznicę na parze w prosty sposób unikasz tego problemu. Podane w ten sposób danie jest doskonałą propozycją także dla młodszych domowników.
Piotr Ogiński zaskoczył internautów. Pokazał funkcję młynka do pieprzu, o której wiele ludzi nie miało nawet pojęcia. Okazuje się, że w tym prostym urządzeniu można regulować grubość mielenia przyprawy. Zmiany dokonuje się dosłownie jednym ruchem.Piotr Ogiński, z którego oficjalnego kanału w serwisie TikTok pochodzi powyższe zdjęcie, zdradził, do czego służy niewielkie metalowe pokrętło, usytuowane na górze młynka do pieprzu. Wbrew pozorom nie pełni ono jedynie funkcji ozdobnej. Przez jego regulację zmieniamy grubość, z jaką pieprz wydostaje się do potrawy. Teraz możesz dopasować ją odpowiednio do konkretnych dań.
Masz w domu mąkę, wodę i sól? Podpowiemy, jak zmienić te składniki i proste i delikatne ciasto. Ten przepis sprzed lat to doskonały sposób na pyszną faszerowaną przekąskę. Przekonajcie się sami.Dzięki leżakowaniu w roztopionym maśle ciasto staje się niezwykle aksamitne, a zarazem elastyczne. W sam raz, aby zawinąć w nie nadzienie ze szczypiorku i jaj. Po upieczeniu otrzymujemy doskonałą przegryzkę na śniadanie lub pożywny lunch do pracy. Sprawdzona od wieku receptura nie ma sobie równych.
Jajecznica na wodzie jest lekką odmianą uwielbianego śniadania. Smażona bez tłuszczu i mięsnych dodatków charakteryzuje się delikatnością i małą zawartością kalorii. Jedyne, czego potrzebujesz, to jajko, patelnia lub garnek i odrobina wody. Zrobisz ją szybko i równie szybko zniknie z talerzy.W przygotowaniu jajecznicy bez dodatku tłuszczu kluczową rolę odgrywa jakość jajek. Ten produkt jako jedyny ma wpływ na finalny smak dania. Usmażoną jajecznicę poza solą i pieprzem możesz doprawić według własnego pomysłu. Doskonale sprawdzą się świeże lub suszone zioła, a także słodka lub wędzona papryka.Do smażenia jajecznicy na wodzie wybierz odpowiedniej wielkości patelnię. Nie powinna być zbyt duża, aby płyn nie odparował zbyt szybko. Jej rozmiar dostosuj do ilości jaj, z których przygotowujesz potrawę. Tak naprawdę zamiast patelni możesz też użyć niewielkiego garnka lub rondelka.
Wiele osób zastanawia się, co zrobić, gdy pieprz nie leci z pieprzniczki. Większość osób zaczyna uderzać w naczynko lub nim potrząsać. Tymczasem wystarczy pocierać przez chwilę dno pieprzniczki, dnem solniczki. W ten sposób wprawimy ziarna pieprzu w wibracje, a przyprawa bez trudu wyleci z pieprzniczki.Zbrylona pieprz i sól w pieprzniczce i solniczce to częste zjawisko. Zbryleniu mogą ulec domowe przyprawy i przyprawy, które stoją na stołach lokali gastronomicznych. Dzieje się tak, ponieważ przez malutkie dziurki w wieczkach, przedostaje się powietrze i para wodna.W domu łatwo poradzimy sobie z problemem, jednak jak należy zachować się w restauracji lub barze? Co zrobić, jak pieprz nie leci z pieprzniczki? Sprawdźmy, jak w kilka sekund pozbyć się zbrylonych kawałków przypraw.W domu w bardzo prosty sposób zapobiegniemy zbrylaniu się pieprzu i soli. Sekretem jest odpowiednie przechowywanie przypraw. Do soli i pieprzu możemy wsypać odrobinę suchego ryżu. Ryż wchłania wilgoć jak gąbka, więc przyprawy nie zbrylą się
Kostka rosołowa jest składnikiem, który często jest używany w wielu kuchniach. Powodem tego jest przede wszystkim wygoda stosowania. Jeśli jednak przyjrzeć się jej składowi okazuje się, że zawiera w sobie głównie sól, tłuszcz i wzmacniacz smaku. Taka wybuchowa mieszanka ma negatywny wpływ na nasze zdrowie.Wbrew swojej nazwie, kostka rosołowa nie służy jedynie do przygotowywania klasycznej zupy. Dodajemy ją także do innych potraw, takich jak sosy czy dania duszone. Mimo całkiem niezłego smaku, składniki w kostce rosołowej pozostawiają wiele do życzenia.Kostka rosołowa składa się przede wszystkim z tłuszczu utwardzonego zawierającego szkodliwe izomery trans, a także mnóstwa soli i rozmaitych wzmacniaczy smaku. Jej częste stosowanie w kuchni zwiększa ryzyko rozmaitych schorzeń, takich jak nadciśnienie i problemy związane z krążeniem. Ponadto niektóre składniki kostki rosołowej, jak np. barwnik E150c powodować mogą nadpobudliwość, choroby żołądka oraz wątroby. Dodajmy do tego zwiększenie złego cholesterolu we krwi, a mamy 100 procentową pewność, że ten produkt lepiej omijać szerokim łukiem. Chociaż użycie kostki rosołowej od czasu do czasu nie powinno nikomu zbytnio zaszkodzić, lepiej unikać jej w swojej kuchni. Nie zawiera bowiem nic pozytywnego. Domową kostkę możemy bez trudu przyrządzić sami i stosować zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba. To z całą pewnością lepsze rozwiązanie i bardziej korzystne dla naszego organizmu. Taki domowy wyrób smakuje nawet lepiej, niż jego kupny odpowiednik.
Mamy prawdziwy hit, jeśli chodzi o sylwestrowe przekąski. Nasza propozycja jest bezmięsna, chrupiąca i po prostu pyszna. Mowa zaskakującym o kalafiorze w cieście. Przygotujesz je z kilku podstawowych składników z dodatkiem jasnego piwa.Wykonanie chrupiącego kalafiora w cieście jest niezwykle proste. Wystarczy wymieszać składniki ciasta i obtoczyć w nim różyczki kalafiora. Potem pozostaje jedynie smażenie i już można ten świetny poczęstunek stawiać na stół. Kalafiora w cieście najlepiej podawać z pikantnym oraz czosnkowym sosem.
Borykasz się z wodnistymi pieczarkami z patelni? 1 błąd powoduje, że możemy zapomnieć o chrupiących i rumianych grzybach z patelni. Zbyt wczesne dodanie soli sprawia, że pieczarki wydzielają bardzo dużą ilość płynu, przez co duszą się, zamiast smażyć. Smakiem pieczarek można cieszyć się przez cały rok. Łatwo dostępny i niedrogi produkt z chęcią dodajemy do rozmaitych potraw. Dowiedz się jak sprawić, by zawsze wychodziły apetyczne i chrupiące. Po momentem solenia jest kilka kwestii, na które warto zwrócić uwagę.
Jajko po wiedeńsku jest jednym ze sposobów zaserwowania jajka na miękko. Metoda jest szybka i wyjątkowo apetyczna. Dzięki gotowaniu w szklance, mamy pełną kontrolę nad stopniem ścięcia zarówno żółtka, jak i białka. Tak przygotowane jajko kusi apetycznym wyglądem i zachwyca delikatnością. Jajko po wiedeńsku zwyczajowo podaje się z odrobiną masła, przyprawione solą i pieprzem. Można wzbogacić je również o inne dodatki. Ulubione zioła czy tarty ser żółty skomponują się z tym daniem idealnie.
Karp jest niezwykle smaczną rybą, którą tradycyjnie spożywamy podczas Wigilii. Niestety nieumiejętne smażenie go może skutecznie zepsuć tę potrawę. Jak smażyć karpia, aby miał chrupiącą skórkę? Zrezygnuj z ciężkiej panierki i obtocz rybę jedynie w mące.Panierowanie karpia w jajku i bułce tartej nie jest najszczęśliwszym rozwiązaniem. Przez takie potraktowanie, ta tłusta sama w sobie ryba po zdjęciu z patelni zrobi się ciężka i nieapetyczna. Sprawdź nasz patent, jak smażyć karpia, aby miał chrupiącą skórkę, i ciesz się jego niezwykłym smakiem.
Pieprz jest przyprawą, bez której trudno wyobrazić sobie gotowanie. Najczęściej sięgamy po pieprz czarny, ale istnieje także odmiana biała, zielona oraz czerwona. W całym tym wachlarzu warto zwrócić uwagę na pieprz ziołowy, który jednak z pieprzem właściwym ma niewiele wspólnego. Co to więc za przyprawa i do czego możemy jej używać?Pieprz ziołowy to mieszanka przypraw, która paradoksalnie nie zawiera w sobie ani grama pieprzu. Możemy znaleźć w niej za to kminek, gorczycę, kolendrę czy majeranek. To zestawienie charakteryzuje się korzenno-pikantnym smakiem, który może zastąpić klasyczne pikantne ziarenka. Pieprz ziołowy jest przy tym znakomitym dodatkiem do wielu potraw.
Groch z kapustą jest jedną z 12 tradycyjnych potraw wigilijnych. Półmisek z tym specjałem obowiązkowo powinien znaleźć się na świątecznych stole. Nie musisz jednak czekać cały rok na to pyszne danie. Kapustę z grochem możesz przygotować zawsze, kiedy najdzie Cię na nią ochota.Groch z kapustą jest niezwykle prosty do przyrządzenia. Poza świątecznym czasem możesz wzbogacić tę potrawę o wędzony boczek lub aromatyczną kiełbasę. Taka kapusta smakuje wyśmienicie podana ze świeżym pieczywem lub z ugotowanymi ziemniakami.
Uszka z kapustą i grzybami są jedną z 12 tradycyjnych potraw świątecznych. Jeśli jednak nie zadbaliście wcześniej o zapas suszonych grzybów, lub zwyczajnie nie przepadacie za ich smakiem, mamy bardzo prostą radę. Apetyczne nadzienie do uszek bez trudu przygotujecie z łatwo dostępnych pieczarek. Do przygotowania smakowitego farszu do uszek potrzebujecie dosłownie kilku składników. Jego przyrządzenie jest przy tym niesamowicie proste. Farsz z pieczarkami to danie postne i jako takie śmiało może znaleźć się na świątecznym stole. Domownicy będą pozytywnie zaskoczeni.
Jajka są popularnym i smacznym produktem, który z chęcią spożywamy na śniadanie. Najczęściej je gotujemy, robimy z nich jajecznicę lub omlet. Jednak z ugotowanych jajek z łatwością przygotujesz też pyszną pastę jajeczną do pieczywa. A dzięki dodatkowi oleju lnianego taka pasta będzie również niezwykle zdrowa.Olej lniany do pasty jajecznej nie jest obowiązkowy, jednak warto go dodać. Ma on silne działanie oczyszczające, a także wspomaga pracę naszego mózgu i zapobiega przewlekłym stanom zapalnym. Z pewnością warto zainwestować w buteleczkę tego specyfiku.
Czosnek jest popularnym warzywem o charakterystycznym, ostrym smaku. Czy wiesz jednak, że wystarczy upiec go w piekarniku, aby stał się łagodny? Słodkawy smak pieczonego warzywa idealnie sprawdzi się jako podstawa aromatycznej pasty czosnkowej. W tej formie czosnek nie pozostawia także przykrego zapachu.Czosnek jest popularnym składnikiem w naszych kuchniach. Najczęściej dodajemy go w postaci surowej, ewentualnie podsmażamy. Jeśli nie znasz jeszcze jego obłędnego smaku po upieczeniu, koniecznie wypróbuj nasz przepis na pastę czosnkową. Osób, które miały okazję go skosztować, nie trzeba dwa razy namawiać.
Babcia Polcia na plackach ziemniaczanych zna się, jak mało kto. Przez lata pichcenia wypracowała własną recepturę. Niezwykłość babcinych placków polega na zastąpieniu cebuli aromatycznym szczypiorkiem. Spróbujcie, bo tak pysznych i apetycznych placków jeszcze nie jedliście.Placki ziemniaczane ze szczypiorkiem, poza niezwykłymi walorami smakowymi, dodatkowo pięknie prezentują się na talerzu. Takie placki doskonale pasować będą np. do mięsnego sosu, ale równie dobrze sprawdzą się w ramach samodzielnej przekąski podanej z kwaśną śmietaną. Za plackami babci przepadają wszyscy domownicy.
Pasta na kanapki jest prostym i smacznym sposobem na urozmaicenie dodatków do chleba. Można przygotować ją z wielu rozmaitych składników, które akurat zalegają nam w lodówce. Dorota Szelągowska podzieliła się swoim niezwykłym przepisem na pastę na kanapki z pieczonego bakłażana. Aromatyczne dodatki sprawiają, że jest ona wprost wyjątkowa.Dorota Szelągowska, której powyższe zdjęcie pochodzi z jej oficjalnego profilu w portalu Instagram, swojemu specjałowi wyznacza rozmaite role. Jej pasta na kanapki sprawdza się tak samo dobrze zarówno na śniadanie, jak i na poczęstunek dla niespodziewanych gości. To smarowidło z pieczonych warzyw z pewnością skradnie Twoje serce.
Pyzy są tradycyjnym daniem kuchni śląskiej, zwyczajowo nadziewanym mielonym mięsem. Dziś odejdziemy nieco od klasyki i zaserwujemy pyzy z farszem z białego sera. Stworzymy dzięki temu nieco lżejszą, bezmięsną wersję tych popularnych klusek. Naprawdę warto ich spróbować. Przepis na pyzy jest wyjątkowo prosty i nie powinien sprawić nikomu żadnych problemów. Potrzebujemy dosłownie kilku podstawowych składników, aby wyczarować smaczny obiad. Podany przepis dotyczy wersji bezmięsnej, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby pyzy z twarogiem podać z okrasą na bazie boczku czy słoniny.
Zima za pasem, czas więc najwyższy na szykowanie zimowych specjałów. A gdyby tak zawartość niepozornego słoika mogła przenieść nas myślami do gorącego Meksyku? Nic prostszego- z łatwością dokona tego niebanalna czerwona marynowana cebula w cytrusowym soku.Mimo, że poniższy przepis na marynowaną cebulę swoje korzenie ma w Ameryce Środkowej, do jego realizacji nie potrzebujemy żadnych wymyślnych czy trudno dostępnych składników. W oryginalnej recepturze widnieje ostra papryczka habanero, ale z powodzeniem można zastąpić ją bardziej popularną odmianą chili. Wypróbuj koniecznie ten przepis i daj się ponieść niecodziennemu połączeniu smaków.
Surówka colesław z kalafiorem jest smacznym i ciekawym wariantem popularnej na całej świecie surówki. Dzięki zawartości kalafiora ma przyjemny, nieco słodki posmak oraz niezwykle chrupiącą teksturę. Zamień kapustę na to popularne polskie warzywo i ciesz się miłą odmianą na swoim stole.Surówka colesław z kalafiorem jest niezwykle prosta do wykonania, oraz nie wymaga wielu składników. Pasuje praktycznie do wszystkiego i jest bardzo łatwa w przechowywaniu. Koniecznie wypróbuj ten przepis.
Kluski ziemniaczane są ciekawą odmianą dla tradycyjnych, gotowanych ziemniaków. Robi się je niezwykle prosto, a przy tym pasują jako dodatek do rozmaitych dań. Kluski ziemniaczane można zrobić na wiele sposobów. My prezentujemy jeden z łatwiejszych.Przygotowanie klusek ziemniaczanych odbywa się podobnie, jak zrobienie kopytek czy pyz. Wystarczą ugotowane ziemniaki i kilka dodatków. Docelowy smak klusek ziemniaczanych możesz modyfikować wedle własnego uznania.
Surówka z pora jest prostym i smacznym dodatkiem do obiadu. Charakterystyczny, lekko pikantny smak pora idealnie łączy się z chrupkością kukurydzy oraz słodkością jabłka. Całość spaja dodatek kwaśnej śmietany. Jednym słowem, surówce trudno się oprzeć. Koniecznie przetestujcie nasz przepis. Aby przygotować surówkę z pora, wystarczy zaledwie kilka składników. Surówka doskonale komponuje się z daniami obiadowymi, ale z powodzeniem można jeść ją jako dodatek do kanapek. Z naszą surówką z pora każdy obiad będzie smakował doskonale.
Wydawać by się mogło, że kotlety schabowe jedliśmy już w każdym możliwym wydaniu. My mamy jednak dla Was wyjątkowy przepis siostry Anastazji na niezwykły obiad. Sekret tkwi w dodatku tartego sera do panierki. Ten smak jest nie do opisania.Do kotletów schabowych po prowansalsku należy użyć sera, który nie topi się w wysokiej temperaturze. Odpowiednie są sery twarde, jak np. cheddar czy grana padano. Użycie tych gatunków sprawi, że pyszne serowe wiórki pozostaną w kotlecie schabowym, a nie na patelni.
Wyprawa na grzybobranie jest popularną jesienną aktywnością. Udane zbiory gwarantują dostatek grzybów, które możemy wykorzystać potem w naszej kuchni. Aby wszystkie grzyby były bezpieczne do spożycia, należy wiedzieć, jak je właściwie przyrządzić. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek odnośnie gotowania grzybów.Czas niezbędny do prawidłowego ugotowania grzybów zależy od kilku czynników. Inaczej będziemy gotować grzyby suszone, a inaczej świeże grzyby leśne. Czas gotowania zależy też od wielkości grzyba, a nawet od jego gatunku. Zapraszamy do lektury.
Nadchodząca jesień sprzyja pojawieniu się w naszych lasach grzybowego bogactwa. Zebrane łupy zazwyczaj marynujemy lub używamy do zup lub sosów. Niektóre grzyby jednak można spożywać na surowo. Są to popularne pieczarki, wykwintne trufle, czy nasze leśne prawdziwki.Najczęściej spotykanym grzybem, który można jeść na surowo, jest pieczarka. Można ją kupić w niemal każdym sklepie spożywczym. Nieco trudniej spotkać trufle, które są grzybami dość kosztownymi. Kojarzymy je z kuchnią włoską, jednak niektóre ich odmiany rosną też u nas.W polskich lasach z całą pewnością możemy natknąć się na prawdziwki. Niewiele osób jednak wie, że ten gatunek grzybów również możemy jeść na surowo. Poniżej przedstawimy pomysł na jego podanie.