Smakosze.pl
Jak mrozić pierogi?

gbh007, Getty Images

Pierogi i uszka mrozić surowe czy ugotowane? Rozmrażać wrzucając od razu na wrzątek?

18 Grudnia 2020

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Pierogi i barszcz z uszkami są przez wielu uważane za najlepsze przysmaki serwowane podczas wigilijnej biesiady. Aby móc częstować gości praktycznie nieograniczona ich ilością, należy zawczasu zamrozić wiele z nich. Dlatego poniżej wyjawiamy w jaki

Jak się okazuje, pierogi i uszka można mrozić zarówno na surowo, jak i po ugotowaniu. Trzeba jednak zrobić to w odpowiedni sposób, tak, aby żadne z nich nie skleiło się i nie rozpadło przy próbie odklejenia. Niezależnie od wyboru metody, po rozmrożeniu każde z nich będzie pyszne. 

Mrożenie jest najlepszą metodą konserwowania żywności, ponieważ zachowuje większość substancji odżywczych, a przy okazji nie zmienia smaku ani faktury żywności. Jeśli chcesz przeczytać więcej informacji na temat mrożenia żywności, zapraszamy do tego artykułu. 

Pierogi i uszka można z łatwością zamrozić

Na samym początku należy zdecydować się, czy chcemy poddać je wstępnej obróbce cieplnej, czy zamrozić jeszcze surowe. Pierwsza opcja pozwoli zaoszczędzić odrobinę czasu podczas podawania ich na święta, wszak wymagają one znacznie mniej gotowania.

Mrożenie ugotowanych pierogów jest banalnie proste. Wystarczy wyjąć je z wrzątku i dokładnie opłukać chłodną wodą. W taki sposób zmywa się z nich resztka skrobi, która mogłaby przyczynić się do ich zlepienia. Następnie należy je osuszyć i skropić olejem roślinnym. 

Kolejny krok to rozłożenie ich równomiernie na tacce tak, aby się nie stykały. Teraz wystarczy włożyć je na około 1 godzinę do zamrażarki - po tym czasie można przełożyć je do foliowego worka strunowego, co pozwoli zmniejszyć powierzchnie, jaką zajmują. 

Mrożenie surowych pierogów i uszek

Ta metoda jest znacznie prostsza. Po zlepieniu pierogów układa się je na metalowej tacy i wkłada do zamrażalnika na około 1 godzinę. Następnie wystarczy przesypać je do woreczka strunowego i schować do zamrażalnika. Jak długo można przechowywać je w chłodziarce? 

Według strony rodzice.pl pierogi i uszka powinny bez problemowo wytrzymać nawet do 6 miesięcy, jeśli były przechowywane w odpowiedni sposób. Ważne jest, aby nie zamrażać ich ponownie po rozmrożeniu - taka praktyka może spowodować silne zatrucie pokarmowe.

Jak je rozmrozić?

Rozmrażanie jest jeszcze prostsze. Uszka oraz mniejsze pierogi wystarczy wrzucić do wrzątku na około 3-4 minuty i można je wyławiać. Większe pierogi należy wyjąć na kilka godzin przed gotowaniem, aby całkowicie się rozmroziły. Dzięki temu ich wnętrze będzie po ugotowaniu gorące, a ciasto nie rozpadnie się.

Potrzebujesz większej ilości przepisów kulinarnych na świąteczne dania? Zajrzyj do tego artykułu. Opisujemy w nim recepturę na pyszną orzechową surówkę, która smakuje wybornie. 

Źródło: rodzice.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
Pokrzywy

Porady

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

Czytaj więcej >
Puszka w misce z lodem

Porady

Genialny trick na schłodzenie każdego napoju w dwie minuty

Czytaj więcej >