Smakosze.pl
miód

canva/Olenaa

Po czym rozpoznać dobry miód?

21 Stycznia 2022

Autor tekstu:

Renata Materlińska

Udostępnij:

Jesienią i zimą chętniej niż zwykle kupujemy miód. Wiadomo, zwiększa odporność, potrafi odegnać pierwsze oznaki przeziębienia. Jednak takie działanie wykazuje tylko i wyłącznie naturalny, pszczeli miód. A wiesz, po czym rozpoznać dobry miód? Jeśli nie, przedstawimy ci kilka sposobów, w jaki możesz go sprawdzić.

Jeśli nie masz zaufanego miejsca, w którym zaopatrujesz się w miód, uważaj, by nie kupić miodowej podróbki. Sztuczny miód co prawda na pierwszy rzut oka wygląda jak naturalny, ale jest robiony z cukru i wody. Nie ma więc tych wszystkich cennych właściwości, na których ci zależy. Jak więc poznać czy masz do czynienia z pszczelim miodem?

Szarlotka

Banalnie prosta szarlotka bez pieczenia

CZYTAJ DALEJ

Po czym rozpoznać dobry miód?

Przede wszystkim czytaj etykiety. Na naturalnym miodzie jest zawsze napisane, jaki to jest rodzaj miodu. Jeśli zaś zauważysz na etykiecie wymienione składniki, a wśród nich glukozę, fruktozę, sacharozę, wodę i aromaty możesz być pewna, że jest to miód sztuczny.

Naturalny miód możesz też poznać po jego wadze. Jeśli sięgasz po litrowy słoik, masa zawartego w nim miodu powinna wynosić co najmniej 1,4 kg. Sztuczny miód ma mniejszą gęstość, więc jego litrowy słoik będzie ważył mniej.

Jeśli zauważysz, że miód jest częściowo skrystalizowany, to dla ciebie dobry znak. Tylko miód naturalny potrafi krystalizować. Proces ten następuje już nawet kilka miesięcy po zbiorze, choć zależy to od rodzaju miodu. Nie obawiaj się takiego miodu. Jest to naturalny proces, który nie wpływa na zmianę właściwości odżywczych miodu.

Domowe testy prawdziwości miodu

Są jeszcze inne metody sprawdzenia, czy miód jest naturalny. Przeprowadź je w domu, jeśli masz wątpliwości co do jakości miodu.

Test rozpuszczania. Do szklanki wlej zimną wodę, a potem łyżeczkę miodu. Jeśli miód będzie się powoli rozpuszczać, tworząc w wodzie smugi, jest to miód naturalny. Sztuczny miód rozpuszcza się bowiem szybko i równomiernie.

Test ściekania. Nabierz miód łyżeczką, a potem lej go na spodek. Jeśli miód ścieka powoli i równomiernie, nie rwąc się, a do tego na spodku powstał stożek, to kupiłaś pszczeli miód. Jeśli zaś miód rozlał się równomiernie po spodku, niestety jest on sztuczny.

W naszym serwisie znajdziesz też inne, kuchenne porady. Dowiedz się, dlaczego lepiej nie dodawać cytryny do herbaty, a także jak dbać o deskę do krojenia.

miód

miód

Źródło zdjęcia: canva/surajps

Kultowe potrawy regionalne. Polacy przemierzają setki kilometrów, aby je zjeść. Numeru 3 nikt się nie spodziewa

Slajd 1 z 6

Słynne kartacze z Podlasia

Kartacze to inaczej nadziewane mięsem pyzy ziemniaczane. Przysmak pochodzi prosto z Podlasia i ma swoich koneserów w całej Polsce. Danie zazwyczaj podaje się ze skwarkami boczku lub podsmażoną cebulką.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy

Źródło: poradnikzdrowie

Zapraszamy na nasz Instagram

Renata MaterlińskaAutor

Redaktorka serwisu Smakosze. Lubię gotować, odkrywać nowe smaki i potrawy. Dlatego po każdej podróży wprowadzam do domowego menu danie, które mi posmakowało. Z wykształcenia jestem technologiem żywności, studiowałam też dietetykę. Przez wiele lat prowadziłam kuchnię w dwutygodniku Przyjaciółka i miesięczniku Poradnik Domowy. Poza dobrym jedzeniem dużą przyjemność sprawia mi jazda na rowerze i muzyka. Chcesz się ze mną skontaktować? Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail redakcja@smakosze.pl

Chcesz się ze mną skontaktować?

Napisz adresowaną do mnie wiadomość na mail: redakcja@smakosze.pl

Podobne artykuły

Co zrobić, żeby mięso było miękkie i soczyste?

Porady

Co zrobić, żeby mięso było miękkie i soczyste? Mamy garść praktycznych wskazówek

Czytaj więcej >
O jakiej porze najlepiej pić kawę?

Porady

O jakiej porze najlepiej pić kawę? Rozwiewamy wszelkie wątpliwości

Czytaj więcej >
Młode ziemniaki

Porady

Jak gotować młode ziemniaki? Sprawdzony trik sprawi, że będą jeszcze lepsze

Czytaj więcej >
jajka na sklepowej półce

Porady

Dlaczego w sklepach jajka są poza lodówką? Odpowiedź może zaskoczyć

Czytaj więcej >
rosół

Porady

Co zrobić, żeby rosół był złocisty? Mamy garść praktycznych wskazówek

Czytaj więcej >
smażona pierś kaczki

Porady

Jak smażyć pierś z kaczki aby była soczysta? Zdradzamy najważniejsze zasady

Czytaj więcej >