Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Porady > Po dziadku mam sposób na domowy nawóz do truskawek. Owoce rosną po nim jak marzenie
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 17.06.2024 17:59

Po dziadku mam sposób na domowy nawóz do truskawek. Owoce rosną po nim jak marzenie

zbiór truskawek
Fot. Canva/Polaris17

Truskawki to chyba najpopularniejsze uprawy owocowe w domowym sadzie. Jednak jako sadownicy-amatorzy nie chcemy używać sztucznych nawozów, prawda? Oto rewelacyjny i tani zamiennik. Sprawdzony i polecany przed dziadka.

Ekologiczny nawóz do truskawek

Cała idea przydomowego ogrodnictwa nieco traci na znaczeniu, kiedy sięgamy po przemysłowe nawozy. W końcu to żeby przed nimi się ustrzec uprawiamy własne owoce, zamiast sięgać po kupne. Pytanie brzmi, czym zastępować chemikalia, by truskawki rosły jak na drożdżach.

Ten naturalny nawóz pochodzi wprost z naszej kuchni. Biorąc pod uwagę, że dwa z trzech jego składników to odpadki, można powiedzieć, że kosztuje dosłownie grosze. Nie ma też żadnego zachodu w jego przygotowaniu.

grządka truskawek
Fot. Canva
Ten deser z owocami robię co kilka dni. Jego główny składnik zaskakuje każdego

Nawóz z trzech składników

Składniki te to skórki od bananów, jajka i cukier. To zresztą jedna z popularniejszych mieszanek nawozowych, która pochodzi z domowych odpadków. Łączenie tych trzech składników na pierwszy rzut oka może wydawać się dziwne, ale ma wiele sensu.

Każdy z nich bowiem odpowiada za inne składniki odżywcze, których potrzebują nasze owoce. Skórki z bananów to źródło potasu i fosforu, który stymuluje wzrost roślin. Skorupka jaja zaś to dosłownie niemal czysty wapń, który wzmacnia w równym stopniu rośliny, co i nasze kości. Cukier nie tylko odżywia owoce, lecz także ułatwia ich transport.

Nawóz z odpadków kuchennych

Przygotowanie takiego nawozu jest niezwykle proste. Skórki z kilku bananów rozgniatamy nieco w miseczce, by zmieniły się w wilgotną masę. Skorupki jajek należy rozetrzeć je w moździerzu lub blenderem na proszek. Można użyć także blendera, by razem rozetrzeć je z bananem, jednak w blenderach o małej mocy większe grudki mogą stępić noże.

Mieszankę zasypujemy dwiema łyżkami cukru i zalewamy ½ litra zimnej wody. Po dokładnym wymieszaniu nawóz jest gotowy. Nie trzeba nawet czekać, by podlać nim truskawki.

Wypróbuj też sposoby na mrożenie malin i przepis na tradycyjną zupę jabłkową.

nawóz do truskawek
Fot. Canva