Polacy trochę zapomnieli o tej zupie. Nasze babki jadały ją na obiad
Zalewajka to typowy przykład kuchni ubogiej. Nawet jej nazwa wskazuje, że to po prostu parę składników zalanych wodą. Nie dajmy się jednak zwieść tej nazwie: zupa jest pełna w smaku i po prostu doskonała.
Wiejska zupa nic
Zalewajka to wiejska zupa z kilku składników, zazwyczaj łącząca ze sobą mięso z wytopionym tłuszczem, żurek i niestrudzonego bojownika z głodem – ziemniaki . Swój charakterystyczny smak zawdzięcza zakwasowi żytniemu, co czyni ją podobną do żurku. Jest szybka, prosta i naprawdę pyszna.
Są oczywiście dziesiątki odmian zalewajek , a przepisów – zapewne tysiące. Zupa pod tą nazwą popularna jest w Łódzkiem, Częstochowskiem czy Świętokrzyskiem. Kilka jej wersji dostało się nawet na oficjalną listę produktów tradycyjnych.
Tradycyjna zalewajka
Ilustracje do tego przepisu zaczerpnęliśmy z filmu z kanału Uwaga Babcia Gotuje. Autorka przygotowuje tam wariant zalewajki z dodatkiem suszonych grzybów. Jej zupa jest też zabielona śmietaną .
Składniki
- 250 g kiełbasy
- 200 g wędzonego boczku
- 500 ml żytniego zakwasu (żurku)
- 4 duże ziemniaki
- Dowolnie: 1 cebula, 2 suszone podgrzybki
- 4-5 ząbków czosnku
- Ziele angielskie, liście laurowe
- Sól, pieprz, 1 łyżka majeranku
- Dowolnie:200 ml śmietany do zabielenia
Przygotowujemy tradycyjną zalewajkę
Kiełbasę kroimy w kostkę, a boczek w paski. Kiełbasę i połowę boczku wrzucamy do garnka, zalewamy dwoma litrami wody i dodajemy liście laurowe i kilka ziaren ziela angielskiego , a także grzyby, jeśli zdecydujemy się ich użyć. Do wody dorzucamy czosnek, doprowadzamy do wrzenia i gotujemy przez 10 minut.
Ziemniaki obieramy i kroimy w drobną kostkę. Dodajemy je do zupy, wodę dosalamy do smaku i gotujemy do miękkości . W międzyczasie na patelni wysmażamy drugą połowę boczku (razem z cebulą lub bez). Kiedy ziemniaki będą już miękkie, dodajemy zawartość patelni i płuczemy ją zupą, by cały wytopiony z boczku tłuszcz przeniósł się do garnka .
Zupę doprawiamy do smaku żurkiem z butelki. Jeśli życzymy sobie wersji zabielonej śmietaną, należy ją wymieszać z żurkiem jeszcze przed wlaniem do garnka . Po wymieszaniu zupy z zakwasem przyprawiamy ją do smaku solą, pieprzem i majerankiem i gotujemy jeszcze przez 3-4 minuty.
Wypróbuj też przepisy na ziemniaki z piekarnika i doskonałe ciasto drożdżowe .