Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Polacy wciąż ją piją, a to najgorszy rodzaj kawy. Przyśpiesza starzenie i prowadzi do otyłości
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 26.02.2024 12:38

Polacy wciąż ją piją, a to najgorszy rodzaj kawy. Przyśpiesza starzenie i prowadzi do otyłości

kawa
Canva/Dima Sobko

Wielu z nas nie wyobraża sobie życia bez kawy. Jednak pewien rodzaj tego napoju powinniśmy omijać szerokim łukiem. Tę kawę piję Polacy, a wywołuje ona tycie i przyśpiesza starzenie się organizmu. Wyjaśniamy, po jaki rodzaj kawy nie warto sięgać. 

Kawa, czyli energia o poranku

Kawę lubimy i pijemy jej coraz więcej. Dodaje nam energii o poranku, budzi i smakuje. Jednak pewien rodzaj kawy może mieć tyle samo kalorii, co deser. Wszystko przez dodatki, które sprawiają, że kubek takiej kawy staje się bombą kaloryczną. Może mieć nawet 700 kalorii. To nawet więcej od sytego obiadu.

Kawa wzbogacona o pewne kaloryczne dodatki przestaje być napojem pełnym kofeiny, a zamienia się po prostu w deser. Niestety Polacy bardzo lubią taką kawę i często po nią sięgają. Jednak nie warto, bo oprócz zbędnych kalorii taki napój ma zły wpływ na nasze zdrowie. O jakie dodatki chodzi? To wyjaśniamy w tekście poniżej. 

kawa z bitą śmietaną
Canva/antalexstudio
Od lat robię placki ziemniaczane według zasady 1:1. Wychodzą zawsze idealnie chrupiące Ułatwiają zasypianie i wzmacniają włosy. Te ziarna goszczą w naszych kuchniach za rzadko

Tych dodatków unikaj w kawie

Kawa z mlekiem i cukrem jest bardzo lubiana i popularna. Również ta z dodatkiem syropu, bitej śmietany oraz musu. Niestety te kaloryczne dodatki robią z kawy przesłodzony deser. Nie ma on nic wspólnego z filiżanką aromatycznego napoju, który zawiera kofeinę. Przez wymienione dodatki tyjemy, a nawet doprowadzamy do otyłości.

Oprócz tego jesteśmy senni i tracimy energię. Dokuczają nam też dolegliwości ze strony układu pokarmowego. Kawa z kalorycznymi dodatkami może mieć nawet 700 kalorii. Ważne, by nie przesadzać z ulepszaczami, bo prowadzą one do gwałtownego spadku energii oraz do otyłości. 

Tej kawy nie pij

Jeszcze gorszym wyborem od kawy z kalorycznymi dodatkami, jest napój rozpuszczalny. Kawy typu “3 w 1” zawierają mnóstwo cukru, syrop glukozowy, skrobie z tapioki, stabilizatory, emulgatory i aromaty. Kawy w takim napoju jest niewiele. Skład takiego napoju jest niezdrowy, a  dodatki typu bita śmietana robię z takiej “kawy” przesłodzony deser.

Warto zachować umiar w tego typu napojach lub w ogóle z nich zrezygnować. Nie mają one nic wspólnego z prawdziwą kawą. Ta kusi wyjątkowym aromatem, a nie bitą śmietaną oraz innymi kalorycznym dodatkami. Pisaliśmy o tym, jak zrobić domową vegetę. Radziliśmy, jak zrobić ciasto z coli i mąki. 

kawa
Canva/Billion photos

Źródło: top.pl, pomorska.pl