Polski wyrób na liście najsmaczniejszych wypieków na świecie. Potrzebujesz do niego tylko 3 składników
Najstarszy, polski chleb znalazł się na liście najlepszych rodzajów pieczywa z całego świata. Doceniony został przez zagranicznych krytyków. Nawet nie uwierzysz, o jakie pieczywo chodzi.
Najstarszy polski chleb najlepszy
Redaktorzy serwisu CNN na liście z najlepszymi rodzajami pieczywa umieścili podpłomyk. To najstarszy rodzaj polskiego pieczywa, które występuje w formie cienkich, okrągłych placków oryginalnie wypiekanych na ogniu.
Krytycy docenili nie tylko smak tego zapomnianego chleba, lecz także jego prostotę oraz łatwość wykonania.
Wbijam jajka w naczynia i wkładam do wrzątku. Śniadanie wiedeńskie to teraz hitPodpłomyk to cudownie prosta przystawka, będąca częścią ogromnego drzewa genealogicznego płaskich chlebów - argumentowała Jen Rose Smith, redaktorka CNN.
Podpłomyk - historia najstarszego chleba
Wyjaśnienia na temat tego, skąd pochodzi podpłomyk, należy zacząć od jego nazwy. Wzięła się ona stąd, że ten chleb był wypiekany pod płomykiem, czyli na żarze z ogniska. A to wskazuje, że jego historia może sięgać nawet czasu Słowian.
Pierwsze wzmianki o tym chlebie pojawią się jednak dopiero w XV wieku. Z czasem podpłomyk stracił na popularności, ponieważ zastąpił go chleb tworzony na zakwasie i drożdżach. Co ciekawe pieczywo typu podpłomyk można znaleźć także w innych zakątkach świata. Wymienić można, chociażby grecką pitę czy flamandzkiego flammkuchena.
Podpłomyk z trzech składników
Co ciekawe ten doskonały przysmak przyrządza się z trzech prostych i tanich składników. Wystarczy, że masz mąkę, wodą, i sól, a podpłomyk zrobisz sama. Wcale nie potrzebujesz do tego ogniska.
W dzisiejszych czasach można zastąpić piekarnikiem, a jeszcze lepiej, kiedy przyrządzisz go na kamieniu do wypiekania pizzy. Składniki połącz w jednolite i gładkie ciasto, a następnie uformuj z nich małe placki i piecz je do momentu zarumienienia. To bardzo proste, a smak nieziemski. Sprawdź przepis na wyborne śniadanie oraz zobacz, jak zrobić syrop z kwiatów czarnego bzu.