Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Kuchnia Smakoszy > Polski wyrób na liście najsmaczniejszych wypieków na świecie. Potrzebujesz do niego tylko 3 składników
Maciej Jurczyk
Maciej Jurczyk 04.06.2024 10:10

Polski wyrób na liście najsmaczniejszych wypieków na świecie. Potrzebujesz do niego tylko 3 składników

wyrabianie ciasta
Fot. Canva/Jack N. Mohr

Najstarszy, polski chleb znalazł się na liście najlepszych rodzajów pieczywa z całego świata. Doceniony został przez zagranicznych krytyków. Nawet nie uwierzysz, o jakie pieczywo chodzi.

Najstarszy polski chleb najlepszy

Redaktorzy serwisu CNN na liście z najlepszymi rodzajami pieczywa umieścili podpłomyk. To najstarszy rodzaj polskiego pieczywa, które występuje w formie cienkich, okrągłych placków oryginalnie wypiekanych na ogniu. 

Krytycy docenili nie tylko smak tego zapomnianego chleba, lecz także jego prostotę oraz łatwość wykonania. 

Podpłomyk to cudownie prosta przystawka, będąca częścią ogromnego drzewa genealogicznego płaskich chlebów - argumentowała Jen Rose Smith, redaktorka CNN.

podpłomyk.jpg
Fot. Wikimedia/Radosław Drożdżewski
Wbijam jajka w naczynia i wkładam do wrzątku. Śniadanie wiedeńskie to teraz hit

Podpłomyk - historia najstarszego chleba

Wyjaśnienia na temat tego, skąd pochodzi podpłomyk, należy zacząć od jego nazwy. Wzięła się ona stąd, że ten chleb był wypiekany pod płomykiem, czyli na żarze z ogniska. A to wskazuje, że jego historia może sięgać nawet czasu Słowian. 

Pierwsze wzmianki o tym chlebie pojawią się jednak dopiero w XV wieku. Z czasem podpłomyk stracił na popularności, ponieważ zastąpił go chleb tworzony na zakwasie i drożdżach. Co ciekawe pieczywo typu podpłomyk można znaleźć także w innych zakątkach świata. Wymienić można, chociażby grecką pitę czy flamandzkiego flammkuchena.

Podpłomyk z trzech składników

Co ciekawe ten doskonały przysmak przyrządza się z trzech prostych i tanich składników. Wystarczy, że masz mąkę, wodą, i sól, a podpłomyk zrobisz sama. Wcale nie potrzebujesz do tego ogniska.

W dzisiejszych czasach można zastąpić piekarnikiem, a jeszcze lepiej, kiedy przyrządzisz go na kamieniu do wypiekania pizzy. Składniki połącz w jednolite i gładkie ciasto, a następnie uformuj z nich małe placki i piecz je do momentu zarumienienia. To bardzo proste, a smak nieziemski. Sprawdź przepis na wyborne śniadanie oraz zobacz, jak zrobić syrop z kwiatów czarnego bzu

podpłomyk wyrób.jpg
Fot. Wikimedia/Radosław Drożdżewski