Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Premier szykuje bat na dyskonty. Biedronka i Lidl mogą mieć kłopoty

Premier szykuje bat na dyskonty. Biedronka i Lidl mogą mieć kłopoty

Lidl i Biedronka pod lupą
Jakub Kaminski/East News ; Pawel Wodzynski/East News

Lidl i Biedronka mogą mieć kłopoty. Premier Mateusz Morawiecki właśnie ogłosił, że wprowadzone zostaną zmiany, które znacznie wpłyną na działalność dyskontów. Zyskać mają polscy producenci. Wiemy, co planuje rząd.

Ograniczenia w dyskontach

Według prawa obecnie zaledwie 20% towarów dostępnych w dyskontach może być sprzedawanych pod marka własną. W Lidlu i w Biedronce te proporcje niekoniecznie są zachowane.

Tak przynajmniej zdaje się sugerować premier Mateusz Morawiecki, który przedstawił pomysł wprowadzenia zmian w funkcjonowaniu tego typu sklepów. Co dokładnie będzie się działo? Wyjaśniamy w dalszej części artykułu.

zakupy w dyskoncie.jpg
Canva / Danilin
Znalazłam w gazecie przepis na mizerię bez śmietany. Nie uwierzysz, czym warto ją zastąpić

Lidl i Biedronka będą miały kłopoty?

Premier jest zdania, że polskie marki powinny mieć szansę zaistnieć na rynku. Przestrzeganie przepisu regulującego ile towaru dyskonty mogą sprzedać pod marką własną ma im w tym pomóc.

Nie chcemy, by aktywność w Polsce przejawiały tylko wielkie międzynarodowe koncerny, które wykupiły tu przetwórstwo bardzo często jeszcze w latach 90. czy dwutysięcznych — mówił premier podczas wtorkowego spotkania z przedsiębiorcami w Kosowie Lackim.

Zapowiedział, że prawo będzie egzekwowane, a być może nawet zaostrzone. Wszystko po to, by jeszcze lepiej realizować strategię „skrócenia drogi od pola do stołu” i sprawić, że polskie marki zyskają na znaczeniu.

Więcej polskich produktów w Lidlu i Biedronce

Plany przedstawione przez premiera nie zostały omówione szczegółowo. Na razie nie wiadomo, jak miałyby przebiegać kontrole i jakie kary groziłyby dyskontom za nieprzestrzeganie przepisów.

Możliwe więc, że w najbliższym czasie sklepy będą rozważały zmianę oferty. Obecnie jednak wciąż można tam zrobić tanie zakupy. W Lidlu i Biedronce z pewnością znajdziecie składniki m.in. na pyszny gulasz z ziemniaków czy aromatyczną pomidorową z czerwoną soczewicą.

robienie zakupów.jpg
Canva / LukaTDB

Źródło: businessinsider.com