Smakosze.pl
Kawa będzie ciężko dostępna?

Canva.com / pixelshot

Produkcja kawy przegra ze zmianami klimatycznymi?

19 Kwietnia 2021

Autor tekstu:

Jakub Kossakowski

Udostępnij:

Kawa często gości na naszych stołach. Niektórzy pijają ją nawet kilka razy dziennie. Wielbiciele kawy przeważnie szukają ziaren o najlepszych walorach smakowych. Okazuje się, że niebawem może ich zabraknąć. Winne są zmiany klimatu.

Smakowita kawa niejednokrotnie przyprawiała nas o szybsze bicie serca. Wszystko za sprawą niepowtarzalnych walorów smakowych i aromatu. Istnieje wiele rodzajów kawy. Niektóre są bardziej pożądane przez kawoszy od innych.

Czy zabraknie nam kawy?

Kawa wiele razy pojawiała się na naszym portalu. Ostatnio wspominaliśmy o tym, czy można ją spożywać po przekroczeniu terminu ważności. Dziś skupimy się na niepokojących kwestiach, które dotyczą prawdopodobnych problemów z uprawą kawy.

Bez wątpienia kawa odgrywa niezwykle istotną rolę na całym świecie. Niemal wszędzie można natknąć się na wielbicieli tego pobudzającego napoju. Niektórzy są w stanie sporo wydać na ulubioną kawę. Jest w czym wybierać. Za jedne z najlepszych gatunków uważa się kawy speciality. Właśnie one mogą wkrótce zniknąć.

Kawa speciality to ziarna o najlepszym smaku i aromacie. Potrzebują one specjalnych warunków uprawy. Występują między innymi w Etiopii, która jest jednym z głównych producentów kawy. Badania przeprowadzone przez Poczdamski Instytut Badań nad Wpływem Klimatu, wyjątkowy napar może wkrótce być ciężki do zdobycia.

Wiele czynników wskazuje na to, że do 2050 roku warunki zmienią się na tyle, że w Etiopii przestaną występować miejsca, w których można uprawiać kawę speciality. Dla licznych smakoszy jest to jeden z najczarniejszych scenariuszy.

(Canva.com / The Valeriia Miller Collection)

Zmiany klimatyczne wpłyną także na tańsze kawy

Kawa speciality to nie jedyna odmiana naparu, na której odbiją się negatywne skutki ocieplenia klimatu. Bardziej popularne gatunki napoju, również mogą czekać spore zmiany. Nie można zapominać o tym, że kawa potrzebuje specyficznych warunków do odpowiedniego wzrostu.

Wystarczy, że będzie trochę bardziej sucho lub deszczowo i ziarna dojrzeją w innym czasie. Odbije się to negatywnie na smaku i aromacie kawy. Nie można też zapomnieć o tym, że część miejsc pod uprawę kompletnie przestanie się do tego nadawać.

W takiej sytuacji podniesienie cen kawy jest czymś zrozumiałym. Okazuje się, że napój i inne smakołyki mogą podrożeć znacznie szybciej z jeszcze innego powodu. Przyczyną jest nowy podatek od plastikowych opakowań.

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy o nowej opłacie za plastikowe kubki. Często właśnie w takich opakowaniach pijamy kawę poza domem. Wówczas jej cena może wzrosnąć o dodatkową złotówkę. Nie pozostaje nam nic innego jak dbanie o środowisko i obserwowanie rozwoju sytuacji. Na razie możemy cieszyć się chwilami z kawą. Warto przygotować ją z odrobiną niezwykłej przyprawy.

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

źródło: Fakt; Polsat News; WP Tech

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Produkty

GIS wycofuje partię sezamu łuskanego

Czytaj więcej >

Produkty

Turysta zniesmaczony grillowaniem na plaży

Czytaj więcej >
Arbuz arbuzowi nierówny

Produkty

Jak wybrać idealnego arbuza?

Czytaj więcej >
Biedronka będzie otwarta w niedziele?

Produkty

Czy Biedronka będzie otwarta w niedziele niehandlowe?

Czytaj więcej >

Produkty

Czy handel w niedzielę zostanie zaostrzony?

Czytaj więcej >
Napój przyczynił się do zmian skórnych

Produkty

Okropne konsekwencje po zamówieniu uwielbianego napoju

Czytaj więcej >