Smakosze.pl
Ogórek na grządce

vavlt, Getty Images

Prosty i naturalny sposób na ogromne zbiory ogórków

7 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Ogórki są bez wątpienia jednym z najczęściej hodowanych warzyw w przydomowych ogródkach i grządkach. Jeśli zmagasz się ze słabymi plonami, mamy dla ciebie rozwiązanie. Można w łatwy sposób zrobić nawóz z pokrzywy, który znacznie zwiększy rozwój ogórków.

Ogórki ze sklepu nigdy nie smakują tak dobrze, jak te wyhodowane własnoręcznie. Włożona w nich praca i czas sprawiają, że znacznie bardziej doceniamy trud włożony, w uzyskanie doskonałego smaku oraz konsystencji ogórków.

Niestety każdemu może się zdarzyć gorszy rok, podczas którego ogórki nie chcą wydawać zbyt dużo plonów. Wtedy możemy sięgnąć po chemiczne sztuczne nawozy lub przygotować je samodzielnie. Domowa odżywka jest znacznie zdrowsza i bezpieczniejsza niż sklepowa chemia.

Nawóz z pokrzywy do ogórków

Pokrzywy rosną w każdym miejscu i większość z nas decyduje się na ich pozbycie. Gdy następnym razem będziesz pielić swój ogródek z pokrzyw, nie wyrzucaj ich, lecz zachowaj - na ich podstawie sporządzisz banalnie prosty i doskonały nawóz idealny dla ogórków.

Przygotowywanie nawozu zacznij od umieszczenia zebranych pokrzyw w plastikowym wiaderku. Ważne, aby rośliny jeszcze nie zakwitły. Potnij je na mniejsze kawałki i upchnij w taki sposób, aby zajmowały maksymalnie połowę wysokości wiaderka.

racuchy

Prosty sposób na nieziemsko puszyste racuchy

CZYTAJ DALEJ

Zalej całość wodą. Koniecznie musi ona zakryć całkowicie wszystkie liście oraz łodygi. Zakryj wiaderko pokrywką lub folią spożywczą i postaw w ciepłym miejscu z dostępem do słońca. Codziennie przemieszaj zawartość naczynia.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule zdradzamy, co ma do powiedzenia o cenach nad polskim morzem znany youtuber. Ten tekst poświęcony został jajkom z chowu klatkowego, które już niedługo znikną z większości dużych sieci sklepów.

Kiedy nawóz będzie gotowy?

Przez cały proces fermentacji, nawóz będzie wydzielał nieprzyjemny, zgniły zapach, a także dużą ilość piany i gazów. Gdy płyn osiągnie ciemny, brązowy kolor, możesz zacząć go stosować. Zazwyczaj trwa to około 10 dni od zalania roślin wodą.

Stosowanie nawozu jest banalnie proste. Nie więcej niż 2 razy na 30 dni można podlewać mieszanką 1 litra nawozu z pokrzyw i 1 litra czystej wody. Dokarmianie ogórków przeprowadza się na każdym etapie rozwoju roślin.

Nawóz doskonale odżywia ogórki, chroni przed chorobami i wyjątkowo zwiększa zbiory. Odpowiednio nawożone ogórki są zielone, twarde, chrupiące i soczyste - dlatego warto poświęcić półtora tygodnia na sporządzenie powyższego nawozu.

Projekt bez tytułu - 2021-06-07T133054.331

Ogórki na krzaku

Źródło: Liubov Polozhentseva, Getty Images


Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: smakdnia.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >
Szypułki truskawek mają pewne sekrety

Porady

Czy szypułki z truskawek są jadalne?

Czytaj więcej >
Grzyby o odpychającej goryczy

Porady

Goryczak żółciowy - grzyb, którego lepiej omijać

Czytaj więcej >
kawa w upały

Porady

Czy można pić kawę w upalne dni?

Czytaj więcej >