Smakosze.pl
Pokrzywy

waldenstroem, Getty Images

Prosty sposób na odżywczy nawóz z pokrzywy

16 Czerwca 2021

Autor tekstu:

Adam Moskal

Udostępnij:

Pokrzywa wydaje nam się mało pożyteczną rośliną, a niektórzy nie lubią jej na tyle mocno, że nazywają ją chwastem. Można z niej jednak przygotowywać nie tylko zupy czy sałatki - stanowi doskonałą bazę do naturalnego nawozu. Wystarczy umieścić ją w pojemniku na kilkanaście dni z wodą, a nawóz będzie gotowy.

Pokrzywy znajduje się w każdym miejscu. Są wyjątkowo odporną rośliną, a ich parzące właściwości odrzucają ewentualnych roślinożerców. W swoim wnętrzu skrywają jednak wiele związków, które świetnie wspomagają wzrost roślin uprawnych.

Samodzielnie przygotowywanie nawozu jest znacznie lepszą alternatywą, od sklepowych wersji. Komercyjne produkty zawierają często dość silną chemię, wiec dla spokoju ducha i zdrowia bezpieczniej jest wybrać ekologiczny nawóz.

Dalsza część tekstu znajduje się poniżej

Jak przygotować nawóz z pokrzyw?

Najlepsze do zrobienia nawozu są młode rośliny, które jeszcze nie zakwitły - zawierają znacznie więcej substancji odżywczych od starych pędów. Po zebraniu potrzebnej ilości roślin można przejść do kolejnego etapu.

Nad pojemnikiem, w którym przeprowadzana będzie fermentacja, potnij pokrzywy na mniejsze kawałki. Należy pamiętać, że pojemnik nie może być z metalu, gdyż nawóz wchodzi z nim w reakcję. Zbiornik nie może być również wypełniony po same brzegi.

Ogórki małosolne i kwestia soli

Ile soli dodać do ogórków małosolnych ?

CZYTAJ DALEJ

Zalej całość wodą w proporcji jeden kilogram pokrzyw, na dziesięć litrów wody - może być deszczowa. Przykryj je gazą i odstaw w ciepłe miejsce z dala od domu, gdyż jej zapach jest wyjątkowo silny.

2 tygodnie fermentacji i można nawozić

Po około 14 dniach od zalania wodą, gnojówka powinna być gotowa. Przez cały czas fermentacji trzeba ją raz dziennie przemieszać. Oznaką zakończenia procesu jest brak piany i bąbelków na powierzchni płynu, a także zmiana jego koloru na ciemny.

Na naszej stronie można znaleźć wiele ciekawych wieści ze świata kulinariów. W tym artykule ostrzegamy przed niebezpieczeństwem, które grozi każdemu z nas podczas jedzenia potraw z grilla. Ten tekst poświęcony został niezwykłemu omletowi Roberta Makłowicza, który dodaje do niego świeże grzyby.

Taki nawóz można wykorzystywać przy pomidorach, ogórkach czy kapuście, choć nie wolno podlewać nim czosnku, fasoli, cebuli oraz grochu. Przed nawożeniem rozrabia się nawóz z wodą, w proporcji 1/10.

Dostarczanie wartości odżywczych roślinom można powtarzać maksymalnie co dwa tygodnie. W innym wypadku może dojść do przenawożenia, co skutkuje gniciem całych roślin, a także niesmacznymi plonami.

Projekt bez tytułu (30)

Pokrzywy

Źródło: klimkin, pixabay

Artykuły polecane przez Redakcję Smakoszy:

Źródło: castorama.pl

Zapraszamy na nasz Instagram

Podobne artykuły

Porady

Czy powinno się obierać ogórki na mizerię?

Czytaj więcej >
czy można pić jajka

Porady

Czy można pić surowe jajka?

Czytaj więcej >

Porady

Jak drylować wiśnie lub czereśnie bez drylownicy?

Czytaj więcej >
naleśniki ciasto

Porady

Jak zrobić idealne ciasto na naleśniki?

Czytaj więcej >

Porady

Ukryta funkcja kas samoobsługowych

Czytaj więcej >

Porady

Jak wykorzystać liście chrzanu w kuchni?

Czytaj więcej >