Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Przepisy > Przepis na kompot z suszu Macieja Kuronia jest już kultowy. 1 składnik wciąż zaskakuje
Przemysław Bociąga
Przemysław Bociąga 15.12.2024 19:31

Przepis na kompot z suszu Macieja Kuronia jest już kultowy. 1 składnik wciąż zaskakuje

Kompot i Maciej Kuroń
fot. Canva i wikipedia

Maciej Kuroń miał swój sposób na kompot z suszu. Klasyczny przepis na wigilijny napój ma wiele obliczy, bo wiele też ma składników, które można do niego dodać. Kombinacja Kuronia jest zaś bardzo bogata.

Kompot Macieja Kuronia

Choćby tysiąc oświetlonych ciężarówek przejechało przez miasto, jedynie słuszny napój na naszych wigilijnych stołach nigdy nie będzie gazowany i kupny. Niewzruszoną pozycję na naszym stole ma bowiem wywar z suszonych owoców. To niesłychana mieszanka smaków.

Sekret wigilijnego kompotu kryje się, a jakże, w składnikach. Proces suszenia wyciąga z owoców niezwykłe aromaty. Nawet najbardziej soczyste jabłka i gruszki, a cóż dopiero mówić o śliwkach, pozbywają się części słodyczy. W jej miejsce wchodzą pełne nuty, które zwykle określamy jako umami.

owoce w kompocie

Wigilijny kompot Kuronia

Dodajmy do tego jeszcze przyprawy. Kompot taki możemy dowolnie wzbogacać np. imbirem, goździkami, cynamonem czy kardamonem. Maciej Kuroń miał swój sposób. Przestrzegał, by nie zapominać o suszonych figach.

Składniki

  • 250 g suszonych śliwek
  • 250 g fig
  • 300 g suszonych jabłek i gruszek
  • 3 łyżki cukru trzcinowego
  • 1 mała cytryna

Kompot z suszu na Wigilię

Figi i śliwki szybko płuczemy i zalewamy zimną wodą w osobnych miskach. Woda ma przykrywać owoce. Te zaś mają moczyć się przez całą noc.

Nieco krócej namaczamy też jabłka i gruszki. Maciej Kuroń zalecał, by owoce gotować osobno. Najpierw więc do wody ze śliwkami dodajemy łyżkę cukru i zagotowujemy lekko. Do fig dodajemy także łyżkę cukru oraz skórkę otartą z cytryny. Doprowadzamy do wrzenia i gotujemy 5 minut. Jabłka i gruszki, także z łyżką cukru, gotujemy 15 minut.

Wywary łączymy ze sobą, usuwając skórkę cytrynową. Odstawiamy do schłodzenia – choć niektórzy lubią kompot w święta tylko na ciepło. 

Przeczytaj też recenzję jedzenia na berlińskim jarmarku i sprawdź się w quizie na znajomość wigilijnych przysmaków.

kompot w szklankach