Przepis na szarlotkę mam z zeszytu babci. Bez tego jednego dodatku ciasto nie wyjdzie jak trzeba
Rzadko dziś stosowany dodatek do ciasta kruchego sprawia, że w pełni zasługuje ono na swoją nazwę. Kremowa szarlotka na takiej bazie to doskonały jesienny deser. Składnik może zaskakiwać, ale warto dodać go do uwielbianego jesiennego wypieku. Tak robiła moja babcia, a jej szarlotka smakowała obłędnie.
Szarlotka ze smalcem
Kuchnia podlega modowym przemianom i dziś wyraźnie widoczne jest, jak niektóre składniki stają się modne, a inne odchodzą do lamusa. Wiele nowoczesnych kucharek do tych drugich produktów zalicza smalec – częściej pewnie stosowany przez nasze babcie niż dzisiejsze gospodynie domowe. Jednak nie ma powodu, by odsyłać ten produkt w zapomnienie.
To prawda, że kucharki sprzed wieku miały ograniczony dostęp do oliwy z pierwszego tłoczenia. Jednak to niejedyny powód, by sięgać po smalec. Nie dość, że dodaje on naszym potrawom niezwykłego posmaku. Wpływa także dobrze na konsystencję kruchego ciasta.
Kruche ciasto na smalcu
Kruche ciasto z dodatkiem smalcu jest po prostu … bardziej kruche. Odpowiada za to inny skład tego tłuszczu od masła. Smalec rozpuszcza się także w wyższej temperaturze, przez co łatwiej mieszać go z mąką. Najlepiej łączyć masło ze smalcem w proporcji pół na pół.
Składniki
- 1 kg jabłek
- 550 g mąki krupczatki
- 120 g masła
- 100 g smalcu
- 150 g cukru
- 1 jajko + 3 żółtka
- 3 łyżeczki cukru waniliowego
- 2 łyżeczki proszku do pieczenia
- 3 łyżki dżemu morelowego
- 5 g żelatyny
Pieczony jabłecznik
Na stolnicę przesiewamy mąkę z proszkiem do pieczenia. W kostkę kroimy zimny smalec oraz masło , odkładając 20 g tego ostatniego do smażenia jabłek. Siekamy mąkę z tłuszczem.
Dodajemy cukier biały i waniliowy, jajko i żółtka. Do wgłębienia w masie nalewamy 50 ml zimnej wody. Zagniatamy na gładkie, sprężyste ciasto. Owijamy je folią i odkładamy do lodówki na min. 30 minut.
W międzyczasie rozgrzewamy piekarnik do 180 stopni, a jabłka obieramy i kroimy na plasterki i podsmażamy na maśle, aż będą miękkie, ale ciągle zwarte. Dodajemy dżem i żelatynę i podgrzewamy, aż ta ostatnia się rozpuści.
Blachę smarujemy masłem i posypujemy bułką tartą. Ciasto dzielimy na połowy. Obie rozwałkowujemy tak, by pokrywały blachę z rantem. Jedno z nich układamy na blasze, nakłuwamy i wstawiamy do piekarnika na ok. 20 minut .
Na gorące ciasto nakładamy jabłkowy farsz. Rozsmarowujemy równo i nakrywamy drugim plackiem ciasta. Ten także nakłuwamy i pieczemy przez kolejne 40 minut . Ciasto wyjmujemy niezwłocznie z piekarnika i posypujemy cukrem pudrem.
Wypróbuj też przepisy na pierogi z dynią i kabaczek z papryką w słodko-kwaśnej zalewie .