Przy tym zwykły bigos może się schować. Śląski przepis na kapustę to idealny patent na tani obiad
Ciapkapusta jest przyjemnym śląskim daniem, idealnym na chłody. Przygotowuje się ją prosto i bez wysiłku, a składniki są niedrogie. W moim domu znika szybciej niż najlepszy bigos. Polecam spróbować.
Pomysł na tani obiad
Gdy myślę o tanim obiedzie dla całej rodziny, do głowy przychodzą mi dania z makaronem, ziemniakami lub kapustą. Pomysł przygotowania ciapkapusty zrodził się z rozmów ze znajomymi ze Śląska. Wytłumaczyli mi, że u nich — zamiast tradycyjnego bigosu — robi się właśnie taki specjał.
Część kiszonej kapusty i mięsa w daniu zastępowana jest tanią i sycącą bulwą, więc portfel nie cierpi aż tak bardzo. Doprawienie trochę mnie niepokoiło, ale postanowiłam spróbować. Efekty przerosły moje oczekiwania.
Przepis na śląską ciapkapustę
Doprawianie kapusty i ziemniaków kminkiem nie zawsze spotka się z entuzjazmem. Przyprawa jednak doskonale podkreśla smak ciapkapusty i ułatwia trawienie, więc nie warto z niej rezygnować. Sceptycy muszą się w końcu przekonać.
Składniki:
- 1 kg ziemniaków
- 500 g kiszonej kapusty
- garść grzybów świeżych lub mrożonych
- 100 ml wody
- 1 średnia cebula
- 300 g parzonego boczku
- 50 g słoniny
- 2 liście laurowe
- 2 łyżeczki ziaren kminku
- sól i pieprz w ilości do smaku
Lista składników na prosty i tani obiad z kapusty i ziemniaków nie jest długa. Wykonanie też nie zajmie całego popołudnia. Warto się skusić — rodzina zje ze smakiem.
Jak zrobić ciapkapustę? Śląski przysmak to pomysł na tani obiad
Niedroga i smaczna potrawa nie wymaga kulinarnych sztuczek. Zaczynam od ugotowania obranych i umytych ziemniaków w osolonym wrzątku z dodatkiem 1 łyżeczki kminku. Gdy będą miękkie, odcedzam je.
W międzyczasie nastawiam kapustę kiszoną. Siekam ją i wraz z grzybami oraz wodą umieszczam w garnku. Dodaję liście laurowe, drugą łyżeczkę kminku oraz pół łyżeczki mielonego czarnego pieprzu. Gotuję na wolnym ogniu pod przykryciem.
Słoninę kroję w kostkę. Boczek pozbawiam skóry i chrząstki — dodaję je do kapusty, by oddały tam smak. Mięsa natomiast podsmażam na suchej patelni, by wytopiły tłuszcz. Gdy to się zadzieje, wrzucam posiekaną cebulę i szklę ją.
Na patelnię wrzucam już lekko podgotowaną kapustę z grzybami i smażę , aż jeszcze bardziej zmiękną. Usuwam liście laurowe i kawałki mięs. Na koniec zawartość patelni łączę z przeciśniętymi przez praskę ziemniakami.
Jak podać ciapkapustę?
Do sycącej i pełnej smaku potrawy nie potrzeba wiele. Najlepszym dodatkiem będzie szklanka chłodnej maślanki o naturalnym smaku. Możecie też sięgnąć po inny płynny nabiał np. kefir.
Na naszej stronie znajdziecie inne przepisy na tani obiad. Oprócz ciapkapusty warto przetestować bogaty i sycący chłopski kociołek z kiełbasą . Być może skusi was też gulasz z ziemniaków .
Źródło: YT/DAMIAN KUCHNIA OD KUCHNI