Wyszukaj w serwisie
przepisy porady dieta Show-biznes od kuchni produkty kuchnia smakoszy quizy
Smakosze.pl > Produkty > Przygotuj się na nagły wzrost cen. Od 1 lipca te produkty podrożeją jako pierwsze
Katarzyna Rachańska
Katarzyna Rachańska 18.06.2024 14:42

Przygotuj się na nagły wzrost cen. Od 1 lipca te produkty podrożeją jako pierwsze

zakupy
Fot. Canva/Juanmonino, RobertKneschke

Tarcza osłonowa będzie działać tylko do końca czerwca. Oznacza to, że od 1 lipca wzrosną ceny prądu i gazu. Każdy z nas odczuje to nie tylko w domowych rachunkach za media, ale także podczas robienia zakupów spożywczych. Które produkty podrożeją jako pierwsze? To wyjaśniamy w naszym artykule. 

Koniec tarczy osłonowej, czyli nadchodzi drożyzna

Od 2 lat tarcza osłonowa chroniła Polaków i ich wydatki. Jednak z końcem czerwca przestaje działać. To oznacza częściowe odmrożenie cen prądu, gazu i ciepła. Wzrosną rachunki, ale też wydatki na zakupy spożywcze. Dodatkowo od 1 kwietnia rząd przywrócił 5% stawkę VAT na pieczywo, mięso, nabiał, wędliny, owoce i warzywa.

To zostało już uwzględnione w cenach. Portal businessinsider powołuje się na dr Tomasza Kopyściańskiego z uczelni WSB Merito. Według niego, wojna cenowa między Lidlem i Biedronką nie będzie trwać wiecznie. W końcu nastąpi kres promocji, a dyskonty podniosą ceny. Powodem jest wzrost kosztów energii.

lody
Fot. Canva/Mykola Lunov
Zawijam mięso mielone w ciasto. Taki obiad jest teraz hitem w moim domu

Te produkty podrożeją jako pierwsze

Wzrost cen energii wpłynie na ceny produktów przechowywanych w lodówkach. Podrożeją mrożonki, napoje gazowane i lody. To może być szczególnie odczuwane w miejscowościach turystycznych. Jak podaje portal businessinsider, już wcześniej sklepikarze ostrzegali, że wyłączą lodówki, w których są napoje. 

Dr Kopyściański z uczelni WSB Merito zaznacza, że wzrosną też ceny nabiału. Warto wziąć to pod uwagę, by z dniem 1 lipca nie być zaskoczonym przy sklepowej kasie. W pierwszej kolejności podrożeją mrożonki, nabiał i lody. Więcej też zapłacimy za inne produkty, które przechowuje się w lodówkach. Napoje, mięso i wędliny też będą droższe. 

Czekają nas kolejne podwyżki

Jak podkreśla dr Tomasz Kopyściański, wzrośnie też inflacja. W skali roku będzie to wzrost od 1 do 1,5 punktu procentowego, zakładając, że w gospodarce nie nastąpi żadne zaskakujące wydarzenie. Niestety, to nie koniec złych informacji. Od 1 stycznia 2025 roku czekają nas kolejne podwyżki cen energii.

Wzrost cen sprawi, że wielu przedsiębiorców podniesie ceny produktów i usług. Wielkie sieci handlowe zaprzestaną rywalizacji o klientów i kuszenia ich licznymi promocjami. Będą musiały dostosować ceny artykułów spożywczych do realiów ekonomicznych. Pisaliśmy o tym, jak zrobić pyszne sezonowe ciasto. Podawaliśmy przepis na deser z owoców i kaszy jaglanej. 

zakupy
Fot. Canva/CreativeNature_nl

 Źródło: businessinsider.com.pl